GÜMÜŞHANE HABERLERİ

"Sahte bal üreten ticaretten men edilsin" isteği

AA / İbrahim ÖZDEMİR
14 Aralık 2014 - 11:58Son Güncelleme : 14 Aralık 2014 - 11:58

- Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Yılmaz: - "Sahte balın önüne geçilmesi için önerimiz, devletimizin bu konuda kanun çıkarması ve bu tür firmaların tıpkı Almanya'da olduğu gibi ticaretten men edilmesidir"

AA / İbrahim ÖZDEMİR

GÜMÜŞHANE (AA) - İBRAHİM ÖZDEMİR - Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Bahri Yılmaz, sahte balın önüne geçilmesi için önerilerinin, devletin bu konuda kanun çıkarması ve bu tür firmaların tıpkı Almanya'da olduğu gibi ticaretten men edilmesi olduğunu söyledi.

Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin arıcılığın gen merkezi olduğunu belirtti.

Dünyanın gözünün Anadolu arıcılığında olduğunu dile getiren Yılmaz, "Türkiye'de 6 milyon 600 bin arı kolonisi bulunmaktadır. Arıcılığımız kayıt sistemine girmiştir. 94 bin ton bal üretimimiz ve 57 bin profesyonel arıcımız var" dedi.

Türkiye'nin Çin'den sonra arıcılıkta dünyada ikinci sırada yer aldığının altını çizen Yılmaz, bunu Anadolu'nun geçmişten gelen birikimine bağladıklarını, bu birikimin bugün hem bitki yapısı hem de arı çeşitleriyle ön plana çıktığını anlattı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığınca arıcılığın gelişmesi ve bal üretiminin artırılması amacıyla bal ormanları kurulduğuna işaret eden Yılmaz, "Bal ormanları mevcut ormanları da koruyor. Özellikle Ege bölgesinde çam balı veren ormanlar koruma altına alınıyor. Arıcılarımız için bu, sevindirici bir durumdur" diye konuştu.

Sahte bal üretimine de dikkati çeken Yılmaz, şunları söyledi:

"Sahte bal yoktur, sahte adamlar vardır. Arıyla ilgisi yok bu işin. Bildiğimiz mısır şurubunu, şekeri bal diye satıyor, bunlara bazı işlemler yapıyorlar. Sahte balın önüne geçilmesi için önerimiz, devletimizin bu konuda kanun çıkarması ve bu tür firmaların tıpkı Almanya'da olduğu gibi ticaretten men edilmesidir. Almanya'da böyle bir sahtekarlık yapan ticaret erbabının hem kendisi hem eşi hem de çocukları 7 yıl ticaretten men ediliyor, şirketleri kapatılıyor. Ülkemizde de böyle bir önlem almak gerekiyor."

- "Ayı zararlarına karşı önlem olarak çit"

Yılmaz, arıcılığa ayıların verdiği zararın son sıralarda yer aldığını ifade ederek, "Ayılar, Karadeniz bölgesinin ormanlık alanlarında arılara daha çok zarar veriyor. Ayı, bal kokusunu aldığında ona ulaşmak için her şeyi yapıyor. Kovanları parçalıyor ve balın yok olmasının yanı sıra arıların telef olmasına da neden oluyor" dedi.

Ayı zararlarına karşı önlem olarak çit geliştirildiğini belirten Yılmaz, bu çitlerin bin ila 2 bin lira arasında satıldığını bildirdi.

Dünyada kullanılan bu sistemin Türkiye'de yeni yeni kullanılmaya başlandığını dile getiren Yılmaz, bakanlık tarafından destekleme kapsamına alındığını kaydetti.

Yılmaz, arıcılığa asıl zararı tarım ilaçlarının verdiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Orman ve Su İşleri Bakanlığı orman ilaçlamalarının tamamını yasakladı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı da Avrupa Birliğine uyum gereği Avrupa'da kullanılmayan ilaçları Türkiye'de de kullandırmıyor. Bakanlık, Türkiye'de kullanılan tarım ilaçlarının yüzde 92'sinin ruhsatını iptal etti. Sistemik ilaçlar var, bunlar bitkileri koruyor ama bitkiden bal alan arıyı öldürüyor. Dolayısıyla bu ilaçlar da ayçiçeği gibi arıların çok gittiği bitkiler için tamamen yasaklandı."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Gümüşhane haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Gümüşhane haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde "Sahte bal üreten ticaretten men edilsin" isteği haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

GÜMÜŞHANE İLÇELERİ
  GÜMÜŞHANE NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ağustos 2017, Cuma
  • İmsak
   03:36
  • Guneş
   05:28
  • Öğle
   12:37
  • İkindi
   16:25
  • Akşam
   19:24
  • Yatsı
   21:01
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı