ANKARA HABERLERİ

Sahnede performans ve eser önemli

Hürriyet Haber
02.05.2008 - 00:00Son Güncelleme :

Liselerarası Genç Nota Müzik Yarışması’nda jüri üyeliği yapacak olan Tolga Çebi, genç yarışmacılara tavsiyelerde bulundu. Çebi, "ben bu alternatif organizasyonların, kendini bu işlerde yalnız hisseden insanlara umut verdiğini düşünüyorum. Ve mutlaka faydasını göreceğiz" dedi.

Hürriyet Haber

İLK defa böyle bir yarışmada jurilik yapacağından heyecandan ziyade, merak duyduğunu belirten Tolga Çebi, "burada en çok hoşuma giden katılımın oldukça yüksek olması. Biz de aynı yollardan geçtik aşağı yukarı. Benim gurubum da (ihtiyaç molası) bugüne dek bir çok yarışmaya katıldı. Dereceye girdiklerimiz olsa da, hiçbir birinciliğimiz yok. Ama bu ne müzik yapmamıza ne de albüm yapmamıza engel oldu. Hatta bu yarışmaları kazandığı halde albüm yapamamış nice guruplar var maalesef. Öncelikle Şunu anlamak gerek; yarışmalar bir başarının yüzde yüz onaylandığı yerler olmaktan ziyade, bu işlerle uğraşan genç müzisyen adaylarının bu işe teşvik edildiği yerlerdir. Bu yüzden yarışma sonuçlarını ne gerektiğinden fazla büyütmek, ne de küçültmek çok doğru değil diye düşünüyorum" dedi.

Yararı mutlaka olacak

Kendi gurubunun da bu yarışmalar sayesinde tanındığını anlatan Çebi bu yarışmanın gençler kadar kendini de heyecanlandırdığını belirterek düşüncelerini şöyle aktardı:

"Orada bir sürü müzisyen, müziksever ve yapımcı ile tanıştık. Bunların mutlaka yararını gördük ve görüyoruz. Benim de kişisel olarak aldığım ve alamadığım yarışma ödülleri var. Bunlara bakarak kendi hakkımda başarılı-başarısız değerlendirmesi yaparsam eğer, bunun müzisyenliğime yarardan cok zarar getireceğini düşünürüm. Kendini bilmek, panayırlardaki yalancı aynalardan uzak durmak gerektiğini düşünüyorum. Merak etmesinler herkesi dinleyecek zamanımız var. Hiçbir olumsuzluğa kafalarını takmasınlar. Sahnede performans ve eser önemlidir. Bizim bakacağımız da bunlar olacak. Onun dışında hepsi ile tanışmak zaten bizi de bu işte tazeleyen birşey olacak. Bizim ödülümüz de bu sanırım.

O da Ankaralı

Ben de Ankara’lı sayılırım. Ankara Devlet Konservatuvarında 10 yıl okudum. Ankara her zaman bu piyasanın içindeydi zaten. Şu an İstanbul da müzik yapan, çalan, prodüksyon yapan insanların bir çoğu Ankara menşeilidir. Ben de burada parlayacak bazı grupların dereceye girse de, girmese de önlerine yeni alternatiflerin çıkacağını umuyorum. Televizyonda yapılan yarışmalarla mutlaka bir farkı var. Öncelikle Bir reyting kaygısı olmaması. Ben bu alternatif organizasyonların, kendini bu işlerde yalnız hisseden insanlara umut verdiğini düsünüyorum. Ve mutlaka faydasını göreceğiz biliyorum."

Ucuz numaralardan kaçın

Her yarışmada görmeye alışılan ama bitmesini de çok arzu ettigimiz teknik aksaklıklardan ötürü gençlerin moralinin bozulmaması gerektiğini de anlatan Çebi, "morallerini yüksek tutmalarını isterim. Biz de müzisyeniz, o durumları anlarız. Onlar konsantre olup müziklerini yapsınlar, inandıkları müziği yapsınlar, ucuz numaralardan kaçınsınlar ve de sahnenin tadını çıkarsınlar. Heyecan kendinizden emin olduğunuzda sizi fişekleyen, emin olmadığınızda ise firenleyen birşey. Çalışsınlar ve yollarında ısrar etsinler isterim. Müzik herşeyden evvel biz onu sevdiğimiz için, yani önce kendimiz için yaptığımız birşey. Başkalarıyla bunu paylaşırken kendimizi de unutmayalım yani. Bu tadı almayı ihmal etmemeli. Hepsine başarılar ve iyi eğlenceler dilerim" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Sahnede performans ve eser önemli haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:10
 • Guneş
  07:57
 • Öğle
  12:56
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:33
 • Yatsı
  19:08
Sayfa Başı