"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Sahipsiz bir işletme

YENİMAHALLE Belediyesi çok güzel ve toplumsal bir düşünce ile Çayyolu ek hizmet binasını devreye soktu. Vatandaşın ayağına getirdi tüm hizmetleri. Bununla kalmadı, bir çok sivil toplum kuruluşuna, bu güne kadar sağlanamayan imkanlar sundu.

Hatta bu binanın işletmesinden sorumlu bir kadro bile teşkil edildi. Gelin görün ki;
4 ve 5. katların WC’leri sürekli arızalı ve tamir etmek yerine sorun, kapının üstüne ‘arızalıdır’ diye bir kağıt yapıştırılarak çözülüyor. Temizlik adı altında, pis bir paspasın dolaştırılması ile pisliklerin sadece etrafa yayılması sağlanıyor. Sanki sadece yer temizliği yetermiş gibi camlar, doğramalar, duvarlar, WC ve lavabolara hiç bakılmıyor. Tuvaletler pislik yuvası. Kokudan içeri girmek mümkün olmuyor. STK’lara ayrılan mekanlar, maalesef, sigara içme merkezine dönüşüyor.
İşletme personeline bu konuları aktardığımızda ise, “Ödenek yeterli olmuyor, hangi birine yetişelim” şeklinde cevap alınıyor.
Sayın belediye başkanım, yazıktır, günahtır. Onca yatırım, onca masraf onca güzel hayaller, denetimsizliğe ve bu fakir zihniyetlere kurban edilmemelidir.
Osman ARMAĞAN-ÜMİTKÖY

Hayrünnisa Gül’e çağrı

DİKMEN Dikmen Vadisi’nde yaşayan kadınlar Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşi Hayrünissa Gül’e çağrıda bulunuyorlar:
“Bizler Dikman Vadisi’nde yaşayan analarız. Bizi de ancak bir kadın bir ana anlar. Çünkü bir yuvayı kuran o, yuvaya sıcaklık veren odur. Bizleri Ankara’nın bu soğuk, bu kış günlerinde sokağa atmak istiyorlar, 40-50 yıldır çok zor şartlarda yaptığımız evlerimizi bir günde başımıza yıkıp, yuvalarımızı dağıtmak istiyorlar. Çocuklarımız ve bizler hergün yıkım tehditi altında yaşam savaşı veriyoruz. Bizler Gökçek depremi yaşıyoruz. Bu depremin altında kalan bizlere bir ses, bir umut olun. Siz de bir kadınsınız herşeyden önce bir anne...
Sayın Hayrünnisa Hanımefendi sizin konutunuza sadece iki sokak ilerde 6 senedir hergün yaşanan bu zulüme, bu işkenceye artık siz dur deyin.
Dikmen Vadisi Kadınları ve Anneleri Olarak sizi vadimize davet ediyoruz.”

Devrim şehidi

UYGAR Cumhuriyet’e, bağımsız ve insancıl bir toprak idealine adanmış üç ömür: 23 Ocak 2006’da eski genel başkan ve bakan, hocamız Aydın Güven Gürkan’ı kaybettik. Bugün aynı zamanda kendisinin doğum günü... 2007’de 24 Ocak’ta sevgili İsmail Cem’i yitirdik. Büyük emeği olan TRT’nin şimdiki durumunu görse söyleyebileceklerini tahmin ediyorum.
Ve devrim şehidi Uğur Mumcu... 1993’te evinin önünde alçakca katledildi. Sokağından her geçişimde ve o izleri gördükçe tüylerim ürperiyor. O diyordu ki, “Cesurlar bir kez ölür, korkaklar bin kez.” Sen bir kere öldün, bin kere yaşayacaksın sevgili Uğur Mumcu. Nurun yeryüzünü aydınlatsın.
Dr. S.T.

Biliyormusunuz

ANADOLU Trakya Alevi-Bektaşi Birliği Dernek Genel Başkanı Durak Karabulut’un “Alevi açılımları açılacağı yerde tam tersi ‘kapandı’. Alevilere yapılacağı adına verilen sözlerin hiç biri yerine getirilmedi. Sadece yemeklerde ve toplantılarda boş vaatlerde bulunuldu. Artık AKP’de duramazdık ve topluca istifa edip CHP’ye geçtik” dediğini... 2012 yılı Ünlü Azerbaycanlı oyun yazarı Mirza Fatali Ahundzade’nin doğumunun 200. yılı olması vesilesiyle, TÜRKSOY tarafından Ahundzade Yılı olarak ilan edildiğini, yılın açılış töreninin 26 Ocak perşembe günü Ankara’da Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul Günay ve Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanı Ebulfes Garayev’in katılımıyla gerçekleşeceğini...
X