Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Şahin'den istifa yorumu: "Kendi takdiri"

  ANKA
  12 Mayıs 2011 - 14:07Son Güncelleme : 12 Mayıs 2011 - 14:07

  TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Ankara Başsavcılığı’nın, ÖSYM Başkanı hakkında YÖK’ten soruşturma izni istemesine, “Savcının kendi takdiridir.

  YÖK’te herhalde savcılığın yazısı üzerine konuyu değerlendirecek ve bir karar alacaktır. Yasalar ÖSYM Başkanı’nı nasıl atanacağı konusunda usul belirlemiştir. Nasıl görevden alınacak bu usul belirlenmiştir. İstifa eder mi, etmez mi kendi takdiri” dedi.

  TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, TBMM’nin yeni halkla ilişkiler binasının temel atma töreninden sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

  “BİR VELİ OLARAK TAKİP EDİYORUM"

  Bir basın mensubunun, “Savcılık, soruşturmaya gerek olmadığı kararını verdi ama ÖSYM Başkanı hakkında soruşturma açılması gerektiğini ifade etti, ne diyorsunuz” sorusuna TBMM Başkanı, şöyle dedi:

  “Yargının vermiş olduğu hiçbir kararı olumlu veya olumsuz düşüncelerle değerlendirmedim, şu ana kadar. Savcının kendi takdiridir. YÖK’te herhalde savcılığın yazısı üzerine konuyu değerlendirecek ve bir karar alacaktır. Bütün bu süreçleri takip edelim. Benim bir değerlendirme yapmam, iyi oldu, kötü oldu gibi bir şey söylemem doğru olmaz. Bizim dışımızda devam ediyor, biz de takip ediyoruz. Ben de bir öğrenci velisiyim, bir veli olarak takip ediyorum.”

  “İSTİFA EDER Mİ, ETMEZ Mİ KENDİ TAKDİRİ”

  “Sayın Cumhurbaşkanı’nın bir değerlendirmesi oldu, dere geçerken at değiştirilmez, dedi. Ne diyorsunuz” sorusuna da TBMM Başkanı, “Tamamen yasalar, ÖSYM Başkanı’nı nasıl atanacağı konusunda usul belirlemiştir. Nasıl görevden alınacak bu usul belirlenmiştir. İstifa eder mi, etmez mi kendi takdiri. Yani Meclisimizin dışında ki kurumların kendi içişlerine bizim karışmamız ve onların yol göstermemiz doğru olmaz” diye konuştu.

  “KENDİ İRADESİ”

  “Sizce istifa etmeli mi, bir veli olarak soruyorum size” sorusuna da TBMM Başkanı, “Herhangi bir kişinin istifa edip etmeyeceği tamamen kendi iradesiyle vuku bulacak bir şeydir. Benim kendisine yol göstermem, et ya da etme demek doğru olur mu” diye karşılık verdi.

  “ARAŞTIRILMALI”

  “Devlet Bakanı Hayati Yazıcı adına yazılan bir e-mail var, siz o süreci nasıl yorumluyorsunuz” sorusuna da TBMM Başkanı, “Hayati Bey’in açıklamalarını ben de sizin haberlerinizden okudum. Benim bu konularla ilgili hiçbir bilgim yok. ‘Adıma yapılmış olabilir, bir komplo olabilir’ anlamında açıklamalar yaptı. Kim yapmış, nasıl yapmış, bunların da tabi araştırılıp, kamuoyunun aydınlatılmasında yarar olduğunu düşünüyorum” dedi.

  “YÖK’ÜN YETKİSİNDE"

  “ÖSYM Başkanı hakkında soruşturma açılmasına gerek var mı” sorusuna TBMM Başkanı Şahin, “Böyle bir yetkim yok ki bana niye soruyorsunuz. Tamamen Yükseköğretim Kurumu’nun yetkisinde” demekle yetindi.

  YENİ HALKLA İLİŞKİLER BİNASI İHALESİ

  “Buradaki ihale ile ilgili sıkıntı olduğu söyleniyor, bazı firmaların itirazı olmuş, bu bir sıkıntı yaratır mı?” sorusuna da TBMM Başkanı, “Bu konuda itiraz olmuş. Kamu İhale Kurumu’na itiraz yapılmış. Kamu İhale Kurumu bu itirazları değerlendirmiş ve reddetmiş. Şu anda bu ihale ile ilgili herhangi bir sorun bulunmamaktadır” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı