Gündem Haberleri

  Şahin'den ilginç dinleme yorumu

  DHA
  24.10.2008 - 16:37 | Son Güncelleme:

  Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, "Türkiye'de kimsenin telefonu yargı kararı olmaksızın dinlenemez" derken Ergenekon hakiminin sözlerinin ise "Devlet isterse hakimi bile dinler" anlamına geldiğini ifade etti.

  Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Ergenekon Davası'nda sanık avukatlarının ``telefonlarımız dinleniyor'' şikayeti üzerine 13. Ağır Ceza Hakimi Köksal Şengün'ün ``hakimin dinlenmediğini kim iddia edebilir ki'' sözlerini değerlendirdi. Şahin, ``Türkiye'de hiç kimsenin telefonları ya da iletişim araçları yargı kararı olmaksızın dinlenemez. Bu konuda yasalarımız vardır. Yasalarımız çerçevesinde ilgili mahkemelerin kararıyla bu tür dinlemeler ve takipler gerçekleşir. Ergenekon isimli davayı görmekte olan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi başkanımızın basına yansıyan açıklaması `devlet isterse hakimini de dinler' şeklindedir. Oradan farklı sonuçlar çıkarmayalım. Nitekim bunu şu an İzmirliler de yaşıyor'' diye konuştu.

  DTP'Lİ TUNCEL'İ YALANLADI

  Ergenekon Davası'yla ilgili soruya ``Görülmekte olan bir davayla ilgili yorumda bulunmam. Davayı birlikte takip edip sonuçlarını göreceğiz'' yanıtını veren Bakan Şahin, DTP Milletvekili Sebahat Tuncel'in Gebze Cezaevi'nde erkek mahkumların kadın siyasi tutuklulara sopalı, şişli, taşlı saldırıda bulunduğu iddiasını da şöyle değerlendirdi:
  ``Öyle bir şey yok. Ben konuyu incelettim. Erkeklerin kadınların koğuşuna girdiği, uygunsuz davranışlarda bulunduğu şeklinde bir iddianın gerçekle ilgisi yok. Bu konuyla ilgili gerekli kişileri görevlendirdim, inceleme yaptırdım. Kocaeli başsavcımızdan da bilgi aldım. Bu iddiaların tamamı hatalı bilgiye dayanmaktadır, doğru değildir.''

  ``GEREKÇELİ KARARDAN BİR TAKIM SONUÇLAR ÇIKARACAĞIZ''

  Kapatma davasına ilişkin gerekçeli kararı değerlendiren Şahin, ``Yüksek mahkemenin bu kararından hepimiz bir takım sonuçlar çıkaracağız. Partimizin yetkili organları ilgili kişileri tabii ki kararı inceleyip masaya yatıracaklar. Ve bundan sonraki siyasi parti faaliyetleriyle ilgili yol haritamızda bu kararı değerlendireceğiz'' dedi.

  Şahin, ``Yerel seçimlerde İzmir'de başarılı olabilecek misiniz'' sorusuna ``Türkiye'nin her yerinde iddialıyız. Türkiye'deki 80 ilde milletvekili çıkarmış en güçlü partiyiz. Yerel seçimlerde her yerde olduğu gibi İzmir'de de iddialıyız'' yanıtını verdi.

  Çeşme Adliyesi'ni ziyaret edip Başsavcı Uğur Hadimli ile görüşen Bakan Şahin, Aliağa'ya yapılacak olan ceza infaz kurumu kompleksi ile ilgili de bilgi verdi.

  Şahin, ``Sürecin sonuna geldik. İhale hazırlıkları bitmek üzere. İhale sürecini başlattık. En az bir ay içerisinde ihale tarihi ve şartnamesi açıklanacak. Yıl dolmadan ihaleyi yapmış oluruz. Eğer Kamu İhale Kurumu'na bir itiraz olmazsa yılbaşından önce yer teslimi yapılır. Yılbaşından önce temelin atılmasını isteriz. Eğer temel atma ocak ya da şubata sarkarsa Aliağa'ya gidip temeli de atarız. Artık kazmayı vurmaya çok az zaman kaldı'' diye konuştu.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı