GAZİANTEP HABERLERİ

Şahinbey’in Torunları Çanakkale’ye Akıyor

IHA
01.10.2015 - 16:18Son Güncelleme : 01.10.2015 - 16:19

ŞAHİNBEY BELEDİYESİ TARAFINDAN BAŞLATILAN VE DAHA ÖNCE 12 BİN ÜSTÜN BAŞARI BELGESİ ALAN GAZİANTEPLİ ÖĞRENCİNİN UÇAKLA ÇANAKKALE’YE GÖTÜRÜLDÜĞÜ “GAZİLER DİYARINDAN, ŞEHİTLER DİYARINA” PROJESİ YENİ SEFERLERİYLE DEVAM EDİYOR. PROJE DEVAMINDA LİSE SON SINIF ÖĞRENCİLERİNDEN OLUŞAN 10 BİN ÖĞRENCİ ÇANAKKALE’YE GÖTÜRÜLMEYE BAŞLANDI.

IHA

Şahinbey Belediyesi tarafından başlatılan ve daha önce 12 bin üstün başarı belgesi alan Gaziantepli öğrencinin uçakla Çanakkale’ye götürüldüğü “Gaziler diyarından, Şehitler diyarına” projesi yeni seferleriyle devam ediyor. Proje devamında lise son sınıf öğrencilerinden oluşan 10 bin öğrenci Çanakkale’ye götürülmeye başlandı.
Geçtiğimiz Mart ayında Çanakkale Zaferi’nin 100. yılı dolayısıyla nedeniyle “Gaziler diyarından, Şehitler diyarına” projesini başlatan Şahinbey Belediye, Gaziantep’te okullarında başarılı olan 12 bin öğrenciyi uçakla Çanakkale’ye götürmüştü. Gaziantepli gençlerden büyük ilgi gören, projenin devam etmesi yönünde gelen istekleri geri çevirmeyen Şahinbey Belediyesi, lise son sınıf öğrencilerinden oluşan 10 bin öğrenciyi daha Çanakkale’ye götürmeye karar verdi.
Dün yapılan ilk seferle 180 öğrenci 1. Dünya Savaşı’nda 253 bin şehidin verildiği Çanakkale’ye gitme fırsatı buldu. Öğrenciler servislerle evlerinden alınarak, sorumlu belediye yetkilisi ve öğretmenleriyle uçağa binerek sabah saatlerinde Çanakkale’ye gitti. Burada otobüslere binen öğrenciler feribotla tarihi Gelibolu adasına geçerek, destanlaşan Çanakkale Zaferinde, savaşın yoğun yaşandığı cepheleri, Şehitler Abidesi’ni, müzeleri, anıtı ve tabyaları ziyaret etti.
“TAHMAZOĞLU TELEFONLA GÖRÜŞTÜ”
Gelibolu ziyareti sonrası Çanakkale merkeze dönen öğrenciler burada türkülere konu olan Aynalı Çarşı’yı ziyaret ederek, kendileri için hazırlanan restoranda akşam yemeklerini yediler. Yemek sırasında öğrencileri telefonla arayan Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, öğrencilere hatırlarını sorarak ziyarette yaşadıklarını sordu. Ziyaret sırasında çok duygulandıklarını söyleyen öğrenciler, her şeyin çok güzel olduğunu dile getirerek organizasyon için Başkan Tahmazoğlu’na teşekkür etti.
“TOPLAMDA 22 BİN ÖĞRENCİMİZİ ÇANAKKALE’YE GÖTÜRMÜŞ OLACAĞIZ”
Amaçlarının vatanı korumak için canla başla mücadele eden şehitlerin gösterdiği mücadeleyi gelecek nesillere aktarmak olduğunu söyleyen Tahmazoğlu, yaptığı açıklamada, “Gaziler diyarından şehitler diyarına projemizle daha önce 12 bin başarılı öğrencimizi Çanakkale’ye götürerek burada şehitlikleri gezmelerini ve vatan için verilen mücadeleyi yerinde anlatarak o duyguları o günkü his ile yaşamalarını istedik. Çanakkale şehitler diyarına ziyaretimize yoğun ilgi olduğunu gördük ve gelen yoğun istek üzerine yine 10 bin öğrenciyi daha Çanakkale’ye götürmeye karar verdik. Bu kez götürdüğümüz öğrencilerimiz lise son sınıf öğrencileri. Dün itibari ile ilk seferimizi düzenlemiş bulunuyoruz. Sabahleyin direkt bir uçuşla öğrencilerimiz Çanakkale’ye gidiyor. Öğrencilerimiz, akşama kadar burada yüzyılın destanı olan Çanakkale Zaferi’ni anlatan şehitliklerimizi, abidelerimizi tek tek ziyaret ediyorlar. Akşam da yine uçakla Gazi şehrimize dönüyorlar. Bu vatanın müdafaasında, bu destanın yazılmasında hayatını ortaya koyan 253 bin şehidimizin neler yaşadığı gençlerimize bu destanın yaşandığı yerlerde o atmosferi yaşayarak anlatmak istiyoruz. Şu anda gördüğümüz kadarıyla gençlerimiz çok duygulandı. Bu gezilerimizin sonunda toplam 22 bin öğrencimizi Çanakkale’ye götürmüş olacağız” dedi.
Seferlerin yaklaşık 2 ay boyunca devam edeceği ve bu süre içerisinde 10 bin öğrencinin katılımının sağlanacağı bildirildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gaziantep haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gaziantep ilinden Şahinbey’in Torunları Çanakkale’ye Akıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Ekim 2015 tarihinde saat 16 18’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Şahinbey’in Torunları Çanakkale’ye Akıyor haberi güncellenecektir.

  GAZİANTEP NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Eylül 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:34
  • Guneş
   06:10
  • Öğle
   12:34
  • İkindi
   16:01
  • Akşam
   18:38
  • Yatsı
   20:01
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı