Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Şahin: Herkesin Irak'ı konuşması doğuru değil

  Hürriyet Haber
  15.10.2003 - 14:26 | Son Güncelleme:

  Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, ''Irak konusu çok hassas bir konu. Bu konularla ilgili Başbakan'ın veya Dışişleri Bakanı'nın dışındaki kişilerin sık sık açıklama yapmalarını işin hassasiyeti gereği doğru bulmuyorum'' dedi.

  İstanbul Olimpiyatları Hazırlık ve Düzenleme Kurulu'nun, Ataköy Olimpiyat Evi'ndeki toplantısına katılan Bakan Şahin, burada basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
    
  Irak'ta, Türk Büyükelçiliği'ne yönelik saldırıya ilişkin bir soru üzerine Şahin, şunları söyledi:
    
  ''Irak konusu çok hassas bir konu. Bu konularla ilgili gelişigüzel açıklama yapmayı doğru bulmuyorum. Başbakanlık, Genelkurmay Başkanlığı ve Dışişleri Bakanlığı bu konuları çok hassas bir şekilde, günü gününe, saati saatine takip ediyorlar.
    
  Bakanlar Kurulu'nun gündemine geldiğinde, ben de bir üyesi olarak orada fikirlerimle katılırım. Bu konularla ilgili Başbakan'ın veya Dışişleri Bakanı'nın dışındaki kişilerin sık sık açıklama yapmalarını işin hassasiyeti gereği doğru bulmuyorum. O nedenle bu konuyla ilgili değerlendirme yapmıyorum.''
     
  ÖTV ORANLARININ ARTIRILMASI
     
  Şahin, ''alkollü içki ve otomobilden alınan Özel Tüketim Vergi (ÖTV) oranlarının artırılması'' konusundaki bir soruya da, ''Bu Türkiye'nin içinden geçtiği süreçte, ekonomiyle ilgili zorunlu nedenlerle alınmış karardır'' dedi.
    
  Bu yıl faiz dışı fazla hedefini tutturmak zorunda olduklarını, 2004 yılıyla ilgili de aynı hedefleri bulunduğunu belirten Şahin, bunu tutturabilmek için Maliye ve Hazine'nin arayış içinde olduğunu ve sonunda böyle bir karara vardıklarını söyledi.
    
  Şahin, bu konunun Bakanlar Kurulu'nda da uzun süre müzakere edildikten sonra Maliye ile Hazine'nin kararına destek verildiğini belirterek, ''Bu tür kararlar geçmişte de olmuştur. Ama Türk ekonomisi rahatladığı zaman bu tür kararlarla kuşkusuz karşılaşmayacağız. Hükümetler için bu tür kararlar kolaylıkla alınmaz. Bu işin siyasi riskleri de vardır. Ancak ülke için eğer bazı riskleri göze alamazsanız, hiçbir şey yapamazsınız'' diye konuştu.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı