Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Şahin, hediye kılıcı kabul etmedi

  Mutlu YUCA- Koray YILMAZDEMİR/BOLU, (DHA)
  23.05.2010 - 15:30 | Son Güncelleme:

  BOLU'nun Göynük İlçesi'nde, Akşamseddin Hazretleri'ni Anma Günü'ne katılan TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, kendisine hediye edilmek istenen kılıcı kabul etmeyerek, “Biz artık icraatlarımızı kılıçla değil, kalemle, sevgiyle, hoşgörüyle yapıyoruz” dedi. Şahin, kılıcı Belediye Başkanı AK Parti'li Kemal Kazan'a verdi.

  Fatih Sultan Mehmet'in hocası Akşemseddin Hazretleri bu yıl 23'üncüsü düzenlenen etkinlikle anıldı. TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Bolu Valisi Halil İbrahim Akpınar, Ak Parti Bolu milletvekilleri Fatih Metin ve Yüksel Coşkunyürek ile vatandaşlar, ilçe girişinde mehteran eşliğinde tören alanına kadar yürüdü. Şahin, kortejle birlikte yürürken bir ara Akşamseddin Türbesi'ni uzaktan gören bir noktadan türbeye doğru dönerek dua etti. Kortejin önünde Fatih Sultan Mehmet'i canlandıran kişinin bindiği atın huysuzlanması üzerine kortej durduruldu. At, 3 kişi ile güçlükle sakinleştirilmeye çalışıldı. Atın sakinleştirilmesinin ardından yürüyüş devam etti.

  Tören alanına gelindiğinde ise Akşemseddin'i canlandıran bir kişi Şahin'e çiçek verdi. Fatih Sultan Mehmet'i canlandıran kişi ise Şahin'e bir kılıç hediye etmek istedi. Şahin bunun üzerine, “Bu kılıcı kabul edemem. Biz artık icraatlarımızı kılıçla değil, kalemle, sevgiyle, hoşgörüyle yapıyoruz” diyerek kılıcı Göynük Belediye Başkanı Ak Partili Kemal Kazan'a verdi. Bu sırada bir vatandaş Şahin'in yanına gelmek istedi. Korumaların engel olduğu kişiye Şahin görüşmek için yanına çağırdı. Maddi durumunun iyi olmadığını söyleyen vatandaş, Sosyal Yardımlaşma Fonu'ndan yardım istedi. Şahin'in söz vermesi üzerine korumalar eşliğinde vatandaş tören alanından ayrıldı. İstanbul Eyüp Belediyesi mehteran takımının gösterisi ilgiyle izlendi.

  Şahin, törenin ardından yöresel el sanatları sergisini gezdikten sonra öğle namazını kılmak üzere Gazi Süleyman Paşa Camii’ne gitti. Camide yer kalmaması üzerine Şahin, namazını caminin avlusundaki yol ile aynı hizadaki abdesthanenin çatısında vatandaşlarla beraber kıldı. Polis ekipleri Şahin'in namaz kılarken görüntüsünün çekilmemesi için etten duvar ördü. Şahin, daha sonra öğle yemeği için Akşemseddinoğlu Konağı'na geçti.

  Akşemseddin Hazretleri'ni Anma Günü etkinliklerine katılanlar için de Göynük Belediyesi tarafından 10 bin kişilik etli pilav hazırlandı. Vatandaşlar etli pilav alabilmek için birbirleriyle yarıştı. Yemek almak isteyenler izdihama neden olurken alanlar kaldırımların üzerinde yemeklerini yedi.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı