"Engin Kratzer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Engin Kratzer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Engin Kratzer

Şahin gözü

WIMBLEDON’ın süratli çim zemininde bu sezon şahin-gözü sistemi devreye girdi.

Şahin-gözü sisteminde çizgilere yerleştirilen elektronik sensörler sayesinde her itirazda, kocaman ekranda topun sektiği yer belirleniyor. Top milimetrik olarak çizgiye değse bile right kabul ediliyor. Böylece hatalı karar verme şansı ortadan kaldırılıyor.

Tenisçiler sınırsız sayıda hakemlerin verdiği right-out kararlarına itiraz etme hakkına sahip. 200-250 km hızı bulan tenis toplarının sektiği noktayı bazen insan gözlerinin tesbit etmesi mümkün olmuyor. Bazen çizgi hakemi de orta hakem de yüzbinlerce dolara ve dünya klasman puanlarına malolabilecek yanlış kararlar verebiliyorlar. İşte bu noktada şahin-gözünün önemi ortaya çıkıyor.

Wimbledon’daki şahin-gözü uygulamasına baktığımızda erkeklerin hakem kararlarına itiraz etme oranının bayanlara nazaran çok daha fazla olduğunu görüyoruz. Erkekler 61 kez hakem kararına itiraz ettiler, ancak 9’unda haklı çıktılar. Bayanların itiraz etme sayısı ise sadece 22. Ama bayanlar itirazlarının % 50’sinde yani 11 kez haklı çıktılar. Tabii bu mutlaka erkek tenisinin inanılmaz sürati ile de alakalı olan bir durum.

Henman hep haksız 

Söz itirazdan açılmışken, bu konuda da ilginç istatistikler ortaya çıkıyor. İngiliz Tim Henman evindeki turnuvada 9 kez hakem kararına itiraz etti. Hepsinde de itirazı reddedildi. Bayanlarda ise Rus Maria Sharapova yaptığı 3 itirazda da haksız çıktı. Bu konuda en iyi istatistik Fransız Amelie Mauresmo’nun. Mauresmo hakem kararına yaptığı 2 itirazda da haklı bulundu. Bu arada şunun da altını çizmek gerekiyor. Tenisçi bir sette 3 itirazında haksız çıkarsa, o set içinde başka itirazda bulunamıyor.

Esasen bu şahin-gözünü bizim veteran tenisinde kullanmak gerekiyor. O zaman gerçekten veteran tenisçilerin kendi lehlerine verdikleri right veya out kararlarının ne kadar doğru olduğu daha net şekilde ortaya çıkacak.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI