Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Şahin: Doping yapanlar bir daha milli formayı giyemeyecek

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, doping yapan sporcuların bundan sonra milli formayı giymelerinin zor olacağını söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) tarafından Antalya'nın Kemer ilçesinde düzenlenen “43. Yıl Sporun Zirvesi” seminerinde konuşan bakan Şahin, “Doping yapan sporcularımız milli formayı giyeceklerini sanıyorlarsa, yanılıyorlar. Gerekirse sonuncu oluruz ama itibarımızı koruruz” dedi.

Dopingin kişinin özel inisiyatifi ile aldığı bir madde olduğunu belirten Bakan Şahin, “Eğitim bunun başında geliyor. Yani sporcularımızı eğitmek ve bilgilendirmek zorundayız. Kontrol mekanizması kurmak zorundayız. Türkiye Anti-Doping Ajansı (TADA) yasa tasarısını hazırladık ve yakın zamanda Meclis'e göndereceğiz. Uluslararası federasyonlar şunu söylesinler istiyorum. 'Türk sporcusunu kontrol etmeye gerek yok. Onlar kendi kontrollerini çok iyi yapıyor zaten” diye konuştu.

2005 yılı ile ilgili olarak tüm gazetelerde müşterek iki ana tespit bulunduğuna dikkati çeken Şahin, “Türkiye spor alanında organizasyonlarda başarılı olmuştur. Ülkemiz, en üst düzeyde uluslararası organizasyonları gerçekleştirecek duruma gelmiştir. Milletimizle gurur duyuyorum. Devletimiz gücü bakımından dünyada sayılı devletler arasına girmiştir” dedi.

Geçen yıl içinde Türkiye'nin yüzünün kızardığı anlar olduğunu vurgulayan Bakan Mehmet Ali Şahin, “2005 yılında yüzümüzün kızardığı anlar da oldu. Özellikle halterde doping altında kalmış olmamız. Futbolda Münih yerine Zürih'e taşınmış olmamız ve bahiste şike skandalı. Bu tespitlere ben de katılıyorum” diye konuştu.


Bunları da Beğenebilirsiniz