Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sahillerde deve ve at turu yasaklandı

  Hürriyet Haber
  23 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 23 Mart 1999 - 00:01

  Turizm sezonunun açılmasına kısa bir süre kala, Antalya Mahalli Çevre Kurulu, deniz kaplumbağalarının üreme alanları olan Antalya sahillerinde turistlere yönelik olarak düzenlenen at ve deve turlarının yapılmasını yasakladı.

  Antalya Çevre İl Müdürü Rafet Üstün, bölgede turizmin çeşitlendirilmesi amacıyla at çiftlikleri kurulduğunu hatırlatarak bu organizasyonu yapan kuruluşların sahillerde at ve develerle turistleri gezdirdiğini bildirdi. Üstün, Antalya sahillerinde 10-12 adet at çiftliği bulunduğunu ifade ederek turistleri gezdiren at ve develerin pisliklerinin sahillere bırakıldığını ve kirliliğe yol açtığını kaydetti. Rafet Üstün, şunları söyledi:

  ‘‘Tur yapan atlar, sahilleri kirletiyor. Ayrıca buralarda atlar koşturuluyor. Kıyıdan 35 metrelik mesafe, deniz kaplumbağalarının üreme alanları. Bu nedenle bu alanlar tehdit altında bulunuyor. Deniz kaplumbağası üreme alanlarının tehdit altına girmemesi ve çevre kirliliğinin önlenmesi için at, deve, cip ve motosikletlerle yapılan gezi ile koşular yasaklandı.’’

  Çevre İl müdürlüğü’nün bu yaklaşımı, çervciler ve doğaseverler tarafından olumlu karşılandı . Üstün, bu konuda önlem alınması için yerel belediyeler ile kaymakamlıklara bilgi verildiğini sözlerine ekledi.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı