Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sahillerde denizanası istilası

  Yaşar ANTER- Berkay BAYRAK/MUĞLA, (DHA)
  23.08.2006 - 11:06 | Son Güncelleme: 23.08.2006 - 15:26

  Ege kıyıları son haftalarda, denizanası istilasına uğradı. Bodrum Belediyesi ve Türk Deniz Vakfı, broşürlerle halkı uyarırken, zehirli ve tehlikeli olan deniz canlılarından uzak durulmasını istedi, temas halinde yapılması gerekenleri sıraladı.

  Gökova Körfezi'nin özellikle Sedir, Boncuk, İngiliz Limanı, Marmaris, Hisarönü, Orhaniye, Turgut sahilleri ve Datça kıyılarına açık denizlerden gelen yüzbinlerce denizanası bu yörelerdeki tatilciler arasında sıkıntı yarattı. Denizalarının plajlara kadar girmesi tedirgin etti.

  Muğla Tarım İl Müdürlüğü Su Ürünleri Şubesi yetkilileri son bir haftadır Muğla sahillerini istila eden tehlikeli deniz canlılarıyla ilgili açıklama yapmazken, bir yetkili Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nden gelecek uzmanların yörede araştırma yapacaklarını belirtti.

  Muğla Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nde görevli Doç.Dr. Mustafa Erdem, Muğla sahillerinde denizanalarıyla ilgili geniş kapsamlı bir araştırma yapılması gerektiğini belirtti. Doç.Dr. Erdem ayrıca denizanası bulunan yörelerde denize girenlerin dikkatli olmalarını istedi, temas halinde alerjisi olanların etkilenebileceğini söyledi. Denizanasının ölüsüyle bile temas edenlerin zehirlenmesinin mümkün olacağını belirtti.

  Türk Deniz Vakfı ve Bodrum Belediyesi tarafından hazırlanan, üzerinde denizanası fotoğrafıyla Türkçe ve İngilizce uyarı yazısının bulunduğu broşürlerden 5 bin bastırılarak dağıtılmaya başlandı. Denizanasının türü, zararları ve denizanası çarpması durumunda yapılacak ilk müdahale anlatıldı, vatandaşlar uyarıldı.

  Broşürde, mantar şeklinde, vücudundan sarkan 8 küçük ve ağız çevresinde bulunan 4 büyük tentaküller (duyarga) ile hoş bir görüntü oluşturan 10-15 santimetre boyundaki denizanasının, zehirli ve tehlikeli olduğu vurgulandı. Broşürde, “Fosforesans özelliğinden dolayı suyun altında hafif bir ışık yayar. 50 metre derinliğe kadar görülebilir.

  Rengi kırmızımsı sarıdan mora doğru değişebilir. Bu hayvana Ege ve Akdeniz kıyılarında özellikle yaz aylarında sıkça rastlanabilir. Duyargalar (tentakül) etrafında bulunan yakıcı kapsüller ile insana dokunduğunda vücutta acılara neden olabilir. Bu tentaküller 50 santimetre uzunluğa kadar olabildiğinden hayvandan uzak durmak gerekmektedir. Hayvana dokunduğunuzda vücutta şişme, yanma, kızarıklıklar ve ateş görülebilir. Bu gibi durumlarda acıyan veya şişen organı zaman kaybetmeden sirke veya limonla yıkayınız, yarayı kaşımayınız, tatlı su ile yıkamayınız veya silmek için bastırmayınız. Acı ve şişlik devam ederse en yakın sağlık merkezine gidiniz” denildi. Acil durumlarda 112'den yardım istenmesi de önerildi.

  Uzmanlar, mevsime, deriye nüfuz eden nematosist miktarına, zehirleyen türün büyüklüğüne, bireyin bağışıklık sistemine ve yaşına göre değişiklik gösteren zehirlenmeler konusunda uyarılarda bulundu. Genel olarak hidroid kaynaklı zehirlenmelerin lokal deri tahrişleriyle kendilerini gösterdiğini, ilk anda ortaya çıkan kaşıntı hissinin birkaç saat içinde sona erdiğini kaydeden uzmanlar, “Ciddi zehirlenmeler kas krampları, karında sertlik, dokunma hissinde ve sıcaklığın algılanmasında azalma, mide bulantısı, kusma, ciddi sırt ağrısı, konuşma zorluğu, istemsiz kas kasılmaları ve nefes alma zorluğuna neden olabilir. Ölüm olaylarına ender olarak rastlanır, fakat Akdeniz'de yaşayan türler çok kuvvetli toksinler içermediklerinden böyle bir tehlikenin olmadığı varsayılır” dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı