Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sahile vuran 2 yavru fok koruma altında

  DHA
  03 Ocak 2011 - 15:44Son Güncelleme : 03 Ocak 2011 - 15:44

  MERSİN ve Antalya'da sahile vurmuş ve bitkin halde bulunan iki minik Akdeniz foku Foça'daki rehabilitasyon merkezinde korumaya alındı. Beslenme ve bakımı titizlikle yapılan iki yavrunun kilo alıp büyümeye başlaması çevre gönüllülerini sevindirdi.

  Geçen 18 Aralık'da Mersin Bozyazı sahili ile aynı gün Antalya Kaş sahilinde yeni doğmuş iki akdeniz fokunun sahile vurduğu ve son derece bitkin oldukları bilgisi geldi. Sualtı Araştırmaları Derneği, Çevre ve Orman Bakanlığı ile iletişime geçip iki yavru foku korumaya aldı. SAD-AFAG (Sultı Araştırmalara Derneği Akdeniz Foku Bilgi ve Kurtarma Ağı) uzman veteriner hekimi Avni Gök ile Ayhan Tonguç ve Erkin Tonguç, Akdeniz bölgesinde 15 Aralık'daki şiddetli fırtınada mağaralarından ayrılan ve annelerinden ayrı düşen ikisi de dişi yavru fokun ilk tedavilerini yaptı.

  Bakıma muhtaç olan yavrular SAD-AFAG uzmanları ve veteriner hekim tarafından Foça'da bulunan, daha önce ‘Badem’ adı verilen akdeniz fokunun da rehabilitasyonunun yapıldığı Akdeniz Foku Rehabilitasyon Merkezi'ne getirildi. Bulunduklarında 15- 20 günlük olan yavru foklar Foça Belediyesi ile SAD-AFAG'ın işlettiği Rehabilitasyon Merkezi'nde günde 6 defa gece ve gündüz vardiyalarında özenle hazırlanan balık püresi ile beslendi. Gelişimleri hızlanan yavruların ilk hafta sonunda hem boyları uzaması hem de kilo almaya başlaması çevricileri sevindirdi.

  İNSANLAR YAKLAŞTIRILMIYOR

  Yetkililer yavru fokların ileride doğaya daha kolay uyum sağlaması için, Badem'den de edinilen deneyim ışığında insanla teması en aza indirdiklerini, kimsenin görmesine izin vermediklerini söyledi. Önceki yıl Didim kıyılarında bulunan ve Badem adı verilen dişi yavru fok, bu merkezde rehalibilite edildikten sonra Gökova'da doğal ortamına bırakılmıştı. İnsanlara alışan Badem sık sık plajlarda, limanlarda insanların arasına karışıyor.

  AKDENİZ FOKU

  Akdeniz foku (Monachus monachus) dünyanın en nadir 12 canlısı arasında olup, dünyada yalnızca 600 bireyinin kaldığı tahmin ediliyor. Türkiye'nin taraf olduğu uluslarası sözleşmelerden dolayı, ülkemizde yaşam alanları ile birlikte sıkı korunması taahhüt edilen canlı türleri arasındadır.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı