Sahilden sahile tarifeli uçuş başlıyor

hurriyet.com.tr/EKONOMİ
17.02.2012 - 15:46 | Son Güncelleme:

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, bugün hava taksi için Seabird-Denizkuşu Havayolu'na verdiği ruhsatla iç hat uçuşlarda yeni bir dönemin yolunu açtı. Böylece artık bazı hatlarda tarifeli deniz uçağı seferleri yapılacak.

“Hava Taksi” ruhsatını alan ilk firma olduklarını söyleyen Seabird Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Kürşad Arusan, "Mart ayında ilk uçuşlarımızı yapmayı planlıyoruz. Fiyatlar herkesin ulaşabileceği seviyede olacak" açıklaması yaptı. Arusan’ın verdiği bilgiye göre 19 kişi kapasiteli uçaklar İstanbul-Gökçeada-Alaçatı-Bodrum gibi hatlarda hizmet verecek.

"Hava Taksi" taşımacılığı için 2 yıldan bu yana çalışmalarının sürdüğünü söyleyen Arusan bir uçaklarının hazır olduğunu ikinci uçağın ise kısa bir süre sonra geleceği bilgisini verdi.

İSTANBUL'DA KALKIŞ HALİÇ'TEN

Kürşad Arusan, İstanbul’daki kalkış ve iniş noktası için Haliç üzerinde yoğunlaştıklarını ifade ederek, Alaçatı, Gökçeada, gibi noktalara uçacaklarını ifade etti./images/100/0x0/55ea4032f018fbb8f873ff01

Fiyatlar konusunda ayrıntılı bilginin kısa sürede açıklanabileceğini ifade eden Arusan “Fiyatlar hemen herkesin erişebileceği seviyede olacak” dedi.

İstanbul çıkışlı fiyatların 225-550 lira aralığında olacağı tahmin ediliyor. Bodrum-Çeşme arasının 150 lira olması bekleniyor.  

16 YILDIR HAVACILIK SEKTÖRÜNDE

Seabird’in fikir babası Kürşad Arusan 16 yıl havacılık sektöründe çalışan bir isim. Kendi ifadesi ile “Kimi zaman bavul taşıdım, kimi zaman bilet kestim, kimi zaman uçaklara yer gösterdim, genel müdürlüğe kadar çıktım. 2 yıl kadar önce Türkiye’ye döndüm ve bu projeyi hayata geçirmek için girişimlere başladım” dedi.

Kürşad Arusan, Miami’de Türk Havayolları ve Delta Airlines’ da da görev yapmış. Son olarak deniz uçaklarının çok sık kullanıldığı Karayiplere seferler düzenleyen USA3000 Airlines’da yöneticilik yapmış. Seabird Havayolları’nın diğer ortakları ise yemek sektöründen. Nişantaşı’ndaki ünlü Uzakdoğu restoranı Banyan’ın sahiplerinden Aslı Durukan Pasinli ve Didem Durukan.

dgokce@hurriyet.com.tr

 

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı