« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Sahaya yansıması şart değil

16. Ağır Ceza Mahkemesi, şike davasına ilişkin verdiği mahkumiyet kararlarının gerekçelerini açıkladı. Raporda Fenerbahçe’nin teknik heyet ve futbolcularının şike olaylarından haberdar olmadığı vurgulandı.

Ayşegül USTA/İSTANBUL
SON GÜNCELLEME

FENERBAHÇE Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın da sanıkları arasında yer aldığı futbolda şike iddialarına ilişkin davanın gerekçeli kararı hazırlandı. Simon Kuper’in “Futbol Asla Sadece Futbol Değildir” sözüne yer verilen gerekçeli kararda, temiz bir futboldan söz edilebilmesi için şiddetten, küfürden, kara paradan uzak durulması, çıkar amaçlı suç örgütü üyelerinin boy gösterememesi gerektiği ifade edildi.2 Temmuz 2012’de karara bağlanan davanın gerekçeli kararı ise mahkumiyet ve diğer kararların verilmesinden 39 gün sonra tamamlandı. Davanın görüldüğü İstanbul 16’ıncı Ağır Ceza Mahkemesince hazırlanan gerekçeli karar tam 682 sayfa. 
 

İŞTE GEREKÇELİ KARARIN TAM METNİ

“FUTBOLUN İÇİNDE MAFYA VAR”

Futbolda çıkar grupları etkin oldu

Gerekçelİ kararda çıkar gruplarının futbolda olmak için çabaladıkları belirtilerek “Özellikle transferlerden kolay ve yüksek miktarda para kazanma avantajı yanında futbol camiasında menajer ya da yönetici olarak yer almak, kamuoyunda tanınmış medyatik futbolcu-spor adamlarıyla ilişki kurmak suretiyle kamuoyuna kendilerini kabul ettirme ve legal alanda faliyet gösteriyor görüntüsü verme, bu vesileyle kamu oyunda iş adamı kimliğine bürünme şansına sahip olmakla kamu görevlileri nazarında da saygınlık kazanmayı amaçlamaktadırlar. “ denildi.

Sanıkların fikir birliği önemli

Mahkemenİn gerekçeli kararında şikenin sahaya yansıyıp yansımamasının önemli olmadığı da vurgulandı. Sanıkların fikir birliği içinde olmasının yeterli olduğu belirtilirken tapelerin tek başına delil olmadığı da ifade edildi. Bu nedenle çekilen fotoğraflar ve sanıkların ellerinde bulunan çantaların suçun niteliği açısından yeterli olduğu vurgulandı. Raporda şu ifadeler kullanıldı: “Ceza yargılamasının konusu, şike veya teşvik suçunun sahaya yansıyıp yansımaması değil, şike ve teşvik “anlaşmasının” vaki olup olmadığıdır. Sanıkların, sübutu kabul edilen şike ve teşvik eylemleri, bu çerçevede değerlendirilmiştir.”

ÜNLEM İŞARETİYLE ŞİKEYE GÖNDERME

Mahkemenİn gerekçeli kararında F.Bahçe’nin yönetcilerin üstün gayretiyle şampiyon olduğu belirtilirken, üstün kelimesinin sonuna ünlem işaretinin konulması dikkat çekti. Kararda şu ifadeler kullanıldı: Fenerbahçe, şike ve teşvik eylemlerinden haberdar dahi olmayan teknik adamının ve çoğu futbolcusunun emek ve çabaları yanında, sanıkların üstün (!) gayretleri sonucu Trabzonspor ile aynı puanla ve averajla şampiyon olmuştur. Şüphesiz böyle bir süreç ve sonuç öngörülemeyeceğinden, sanıkların “belli bir suç” işlemek amacından söz etmek mümkün olmayıp, belirsiz sayıda suçun işlenmesi amacıyla iştirak boyutunu aşan bir yapıda bir araya geldiklerinin kabulü gerekmektedir.

Beşiktaş’a vicdani kanı ile ceza verildi

Beşİktaş ile ilgili kararın vicdani kanı ile verildiği vurgulandı ve şöyle devam edildi: Kupanın mutlak surette kazanılması gerektiği düşüncesiyle, sanıklar Serdal Adalı, Tayfur Havutçu ve Yusuf Turanlı tarafından; İBB Sporlu futbolcular İbrahim Akın ve İskender Alın ile, yüksek transfer ücretleri ile Beşiktaş’a transfer edilecekleri vaat edilerek oynanacak kupa maçında Beşiktaş’a karşı iyi oynamamaları yönünde şike anlaşmasına vardıkları anlaşılmış, oluşan bu vicdani kanı ile anılan sanıkların, cezalandırılmalarına karar verilmiştir.

Artık gözler Yargıtay’da

MAHKEMENİN gerekçeli kararını açıklamasından sonra “futbolda şike” diye anlandırılan davada tüm gözler temyiz aşamasına çevrildi. Tarafların temyiz başvuruları önce Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından değerlendirilecek ardından karar için ilgili ceza dairesi beklenecek. Bu aşamada, sanıkların duruşmalı temyiz isteme hakları bulunuyor. Özellikle Fenerbahçeli yöneticilerin bu yola başvurup başvurmayacağı merakla bekleniyor.

Karar ocak ayında

Davanın Yargıtay aşamasının sonuçlanmasının Ocak ayını bulması bekleniyor. Yargıtay, mahkeme kararını aynen onarsa, sanıklar hakkındaki hüküm kesinleşecek. Yargıtay’ın bozma kararı vermesi halinde ise dosya yeniden 16. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilecek. Mahkeme, ya kararında direnecek ya da yeni bir karar verecek.

F.Bahçeli yöneticilerin şikeden haberi yok

Mahkeme tarafından sunulan raporda F.Bahçe’nin bir suç örgütü olduğu iddialarının gerçeği yansıtmadığı belirtilerek yapılan girişimlerden yönetim kurulunun haberdar olmadığı belirtiliyor. kararda şu ifadeler kullanılıyor: “Gerek soruşturma ve gerekse kovuşturma aşamasında anılan sanıklar dışında F.Bahçe Yönetim Kurulu Üyesi olan kişilerin suç örgütü kurma ve üye olma ile şike ve teşvik suçlarını işlediklerine dair herhangi bir delil ve emare elde edilemediği gibi suçla ilgisi olmadığı tespit edilmiştir.”

Beşiktaş’ı Şen ile vurdular

Şike davasında İlhan Ekşioğlu’nun avukatlığını yapan Prof. Dr. Ersan Şen’in bir kitabındaki görüşü Beşiktaşlı Serdal Adalı ve Tayfur Havutçu’nun cezalarına gerekçe gösterildi.

Konu tarla değil futbol

“SANIK İlhan Ekşioğlu, Bursa–İBB maçı öncesinde de “Üç tarlayı da sürdüki” sözü ile Aziz Yıldırım’a bilgi verdiği anlaşılmaktadır. Konu tarla değil futboldur.”

Değişiklik Yıldırım’ın lehine

6222 sayılı yasada yapılan değişikliğinde anlatıldığı gerekçeli kararda, yeni yasanın başkan Aziz Yıldırım’ın lehine olduğunun açık olduğu da belirtildi.

820 milyon dolarlık pasta var

Kararda, “Fenerbahçe yönetimini bırakmak istemeyen Aziz Yıldırım, 2010-2011 sezonunun ikinci yarasında şike ve teşvik faaliyetlerine başlamıştır.” denildi.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler