Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Şahane Hatalar sırrını açıkladı

  Hürriyet Haber
  18 Ekim 2011 - 17:20Son Güncelleme : 18 Ekim 2011 - 17:20

  Amerika’da yeni bir edebiyat gündemi oluşturan, kendi maceranı kendin yarat türünün yetişkin versiyonlarını kaleme alan Heather McElhatton, Ekim ayında April Yayıncılık tarafından yayınlanan Şahane Hatalar adlı romanı üzerine Nazlı Berivan Ak'ın sorularını yanıtladı.

  Ekim ayında April Yayıncılık Şahane Hatalar adlı kitabınızı yayınladı. Kitabı başrolünde okur var, her hikâye 10 dakikada tamamlanıyor ve tek kitapta yüzlerce farklı son ile karşılaşıyor okur.

  Kitabın sırrı tam da bu, modern dünyanın hızı içerisinde tek hikâyede birden fazla son yaşamak fikri okura çekici geliyor, dahası çocukluk dönemimizin macera tüneli kitaplarını hayata yeniden uyarlamak bir yazar olarak zorlayıcı ama zevkli bir uğraştı.

  Kitapta yaptığınız seçimler sonucu birçok farklı son yaşıyorsunuz, kimi zaman zengin ama mutsuz bir kadın olarak şatonuzda bir başınıza gözlerinizi yumuyorsunuz, kimi zaman karavanda dostlarınızla çıktığınız dünya seyahatinde hayatınızın aşkını buluyorsunuz. Ressam, yazar, bilim insanı, hırsız… Ne olmak istiyorsanız o oluyorsunuz.

  Radyo programcılığı dönemimde hattın diğer ucunda farklı hayatlardan farklı sonları olan dinleyiciler olurdu, öykülerini paylaşır, yaptıkları seçimlerle kaderlerinin nasıl değiştiğini anlatırlardı. Kitabı kaleme almaya karar verdiğimde bu insanların öykülerinden yola çıktım, doğru adım attığını zannederken çuvallayan ya da en kötüsünü beklerken en iyisiyle karşılaşan insanlar.

  /images/100/0x0/55ea6126f018fbb8f87c2066Kitabın bir diğer özelliği de farklı ülke ve kültürleri hikâyelere yediriyor olmanız. Bir noktada İzlanda’da büyülü bir kasabadayız, bir sonraki sayfada Hindistan’da bir transseksüelin evinde tütsü yakıyoruz. Düğünümüzü New York’da yapıyor ve Londra’ya giderken ölüyoruz.

  Evrensel bir okur kitlesini yakalamak yazar olarak başta gelen kaygılarımdan biri, Amerika ve Avrupa’nın ötesinde güzel ve zengin bir dünya olduğunu biliyorum, hayal gücümü gıdıklayan ve bana yeni hikâyeler yazdıran büyülü bir dünya. Türkiye’yi de bunun için önemsiyorum, bir sonraki kitabımda öykülerden biri Türkiye’de geçebilir rahatlıkla.

  Aynı teknikle kaleme aldığınız başka kitaplar da olduğunu biliyoruz.

  Şimdilik lotodan büyük ikramiye kazanmanızla başlayan ve yaptığınız tercihler sonucu bambaşka sonlarla karşılaştığınız bir kitabım hazır, yakın zamanda da yayıncımdan aldığım bilgiye göre Türkiye’de yayınlanacak. Devam kitaplarının hazırlıkları da sürüyor bir yandan. Yine önemli bir kırılmayla başlayacak kitaplar.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı