« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Sahalarda artık tünel doktordu olacak

Premier Lig, futbolcuların maçlar sırasında yaşadığı çarpışmalar sonrası yaşayabileceği kafa travmalarına karşı yeni bir önlem geliştirdi.

Koray Durkal
SON GÜNCELLEME

Futbolcuların sahada yaşadığı çarpışmalar sonrasında yaşayabilecekleri travmaları göz önüne alan Premier Lig yetkilileri, oyuncunun devam edip etmeme kararına yenilik getirdi. Premier Lig maçlarında yaşanacak bu tip durumlarda oyuncunun oynayıp oynamama kararına özel doktorlar karar verecek. Tünel Doktor’u olarak tanıtılan bu uygulamada futbolcular sezon öncesinde nöropsikolojik bir sınava tabi tutulacak. Sahada sağlık görevlileriyle birlikte hareket edecek olan Tünel Doktor’u video yardımıyla da futbolcunun durumu hakkında tespitte bulunacak. Kulüp doktorları ve sağlık görevlileri de kendilerine bu konuda anahtar rehberlik içeren “sarsıntı tanıma aracı” taşıyacak.

Arsenal Kulüp Doktoru Gary O'Driscoll konunun çok ciddi olduğunu belirtirken, “bizler durumun ciddiyetini kabul etmek zorundayız. Cesaret yada kahramanlık fikirlerini bir kenara bırakıp futbolcuların sağlığını düşünmeliyiz” diye konuştu. Geçtiğimiz sezon Tottenham ile Everton arasında oynanan maçta kaleci Hugo Lloris ve Lukaku’nun çarpışmasıyla gündeme gelen olay Dünya Kupası’nda peş peşe yaşanan kafa travmaları sonrası Premier Lig yetkililerini önlem almaya itti.

Alman Christoph Kramer, Dünya Kupası final maçında Arjantinli Ezequiel Garay ile çarpışarak beyin sarsıntısı geçirmesine rağmen oyuna devam etti. Karşılaşma sırasında yere düşen futbolcu geçici hafıza kaybı yaşadı ve oynadığı anları hatırlamadığını açıkladı. Arjantinli Mascherano ve Uruguaylı Alvaro Pereira da Dünya Kupası’nda yaşadıkları travmaya ve doktorların oynama uyarılarına rağmen maçlara kaldığı yerden devam etti


Bunları da Beğenebilirsiniz