« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Sahada siyaset ve ırkçılık olmamalı

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, sporun, farklı kimlik ve ideolojilerdeki insanları birleştiren en önemli unsur olduğunu vurgulayarak, “Stadyumlar küfürden, hakaretten, çirkin tezahürattan arındırıldığı kadar ırkçı yaklaşımlardan da arındırmalı” dedi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
İstanbul Mövenpick Otel’de önceki akşam düzenlenen ‘Diyarbakırspor’a Destek Gecesi’ne katılan Başbakan Erdoğan, burada yaptığı konuşmada spor ve siyaset üzerine çok önemli mesajlar verdi.

15 yıl futbol oynadığını hatırlatan Erdoğan, “Biz, çok farklı siyasi görüşteki arkadaşlarımızla karşı karşıya futbol oynamışızdır ama hiçbir zaman aramızda en ufak bir sıkıntı yaşanmamıştır” dedi.

Futbol oynadığı arkadaşlarıyla hala görüştüklerini belirten Erdoğan, siyasal görüşleri farklı olsa da bu beraberlikten ileri gelen arkadaşlıkları olduğunu dile getirdi. Erdoğan “Onun için bu farklı bir şey. Bunu kaybetmeyeceğiz ve bunu da biz elimizde çok ciddi bir enstrüman olarak kullanacağız. Elbette herkesin siyasi görüşü vardır. Bunun ifade edileceği, dile getirileceği, tezahür edeceği yer spor salonları ve stadyumlar değildir, olmamalıdır” diye konuştu.

Yeni stat yapacağız

Başbakan Erdoğan, Sosyal Destek Programı kapsamında 10 bin Diyarbakırlı genci, türlü projeler aracılığıyla sporla buluşturduklarını bildirdi.

Şu anda Diyarbakır’da bir çim saha ve 5 bin kişilik spor salonu yaptırıldığını, modern yüzme havuzunun 2010’da bitirileceğini söyleyen Erdoğan, Diyarbakırspor’a tahsis edilen bin 600 dönümlük araziye bir stat yapacaklarını sözlerine ekledi.

Çirkinlikleri toprağa gömüp yolumuza devam etmeliyiz/images/100/0x0/55eb53e6f018fbb8f8ba2bda

DİYARBAKIRLILAR’ın ve Diyarbakırspor camiasının hiçbir şeye aldırış etmeden yola devam etmesi gerektiğini belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

“Bazı çirkin olaylar oldu. Bunları kabullenmemiz asla mümkün değildi. Koskoca bir Diyarbakır camiasının halkını kimse kalkıp da aklımızın kenarından geçiremeyeceğimiz birşeyle ile yaftalayamaz. Bunların hepsi bizim birliğimize, beraberliğimize kardeşliğimize sıkılmış kurşunlardır. Biz buna fırsat vermemeliyiz. El ele, gönül gönüle, omuz omuza vereceğiz, ülkemizin aydınlık yarınlarına hep beraber yürüyeceğiz. Bu ülke hiçbir zaman bundan taviz vermedi. Bundan sonra da vermeyecek. Kürdü, Türkü, Lazı, Çerkezi, aklınıza ne gelirse, ülkemizde 72 milyonu ile biriz, beraberiz, kardeşiz. Yaradılanı yaradandan ötürü seviyoruz seveceğiz.

Herkesin elbette siyasi görüşü vardır. Bunun dile getirileceği yer spor salonları, stadyumlar olmamalıdır. Biz o yaşananları ayaklarımızın altına alalım, toprağa gömelim ve onları kurutalım. (Diyarbakır Spor Kulübü Başkanı Çetin Sümer’i işaret ederek) Sen mi demiştin ‘çekiliyoruz’ falan diye? Ben de açıklama yapmıştım ‘sakın ha’ diye. Durmayacağız devam edeceğiz kararlı şekilde. Bunların hepsi bir avuç gözü dönmüş kitleler. Milli birliğimiz kardeşliğimiz, daim olmalıdır. Kardeşliğimiz abide şehri olan Diyarbakırımız’ı bu noktada asla bir zaafa uğratmamalıyız.”

Git Allah için bir tane yatırımı Diyarbakır’a yap

“Diyarbakır’ın çok güçlü işadamları var. Ancak bunlar ne memleketlerine yardım yapıyor, ne de Diyarbakırspor’a sahip çıkıyor.”

DİYARBAKIR’ın çok güçlü işadamları olduğunu, ancak bunların ne Diyarbakır’a yardım yaptıklarını ne de Diyarbakırspor’a sahip çıktıklarını hatırlatan Erdoğan, “Ben kendileriyle ikili görüşmelerimde söylüyorum (git Allah için bir tane yatırımı da Diyarbakır’a yap) diye. Yapmıyorlar. Bu tür yardımları maalesef yapmıyorlar. Yapmaları lazım. Ele ele vereceğiz” diye konuştu.

Diyarbakırspor’un şu anda Süper Lig’de olduğunu, diğer illerin takımlarının da Süper Lig’e çıkmasını istediklerini dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:

Van da toparlanmalı

“Mesela Van, bir ara çıktı ama düştü sonra toparlayamadı, bayağı yuvarlanıp gitti. Tekrar toparlanması lazım. Vanlılar’ın da Van’a sahip çıkması lazım. O da bu heyecanı daha güzel bir şekilde yaşasın. Van’a gidiyoruz diyorlar ki ‘bize yardım edin, bizi çıkarın’ Türkiye’nin başbakanı 81 vilayeti lige çıkaramaz ki. Yok böyle birşey. Süper Lig’de şu an 18 tane takım var. Bunların içinde 4 takımı olan il var. Aynı ilde 2 tane, 3 tane olan var. Böyle birşey de söz konusu olamaz. Bu da haksız rekabeti doğurur. Biz, rekabet içinde adil bir şekilde bunların olmasını istiyoruz. Zaten spor da bunu gerektirir. İnşallah bunun olacağına da inanıyorum.”

Diyarbakır’da neden organizasyon olmasın

BÜYÜK spor organizasyonlarını Türkiye’ye taşıdıklarını, bunu İstanbul ile sınırlandırmayıp Trabzon gibi illerde de gerçekleştirdiklerini aktaran Başbakan Erdoğan, ‘’Niye Diyarbakır bunlardan biri olmasın. Ama olabilmesi için bu altyapıya sahip olması gerekiyor. Biz, merkezi yönetim olarak hazırız. Bundan kimsenin endişesi olmasın. Ne gerekiyorsa yapmaya hazırız’’ diye konuştu. Erdoğan, Galatasaray Kulübü’nün Diyarbakır’da spor okulu yaptıracağını da sözlerine ekledi.

Fenerbahçe neyse Diyarbakırspor da o

TÜM Anadolu takımlarını önemsediğini ve onların başarısından ayrı bir heyecan duyduğunu ifade eden Erdoğan, şunları söyledi: “Bizim için tüm samimiyetimle söylüyorum, İstanbul neyse, Ankara neyse, Diyarbakır da odur. Yine açık söylüyorum, Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor neyse Diyarbakırspor da bizim için odur. Denizli- spor, Manisaspor aynıdır, hiç değişiklik yok. Bu noktada kimse bir ayrımcılığa gitmesin.
Farklı tezahürat ve farklı eylemlerle ırkçı yaklaşımlar sergilemek, bu ülkeye, bu millete, tarihimize, kültürümüze yapılacak en büyük hakarettir. Spor, birleştirici olmalıdır, spor bütünleştirici olmalıdır. Spor, kardeşliğimizin itici gücü olmalıdır. Stadyumlar küfürden hakaretten, çirkin tezahürattan arındırıldığı kadar ırkçı yaklaşımlardan da arındırmalı, bu da bizzat sporcular, kulüpler, spor camiası tarafından yapılmalıdır.”

Bunları da Beğenebilirsiniz