İSTANBUL HABERLERİ BAKIRKÖY HABERLERİ

SAHA EXPO 2018'İN tanıtımı yapıldı

DHA
08.08.2018 - 15:50Son Güncelleme :
Yerel Haberler
DHA

Enver ALAS - İSTANBUL,(DHA)
SAVUNMA, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği (SAHA İstanbul) tarafından bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek olan  'Savunma, Havacılık ve  Uzay Sanayii Fuarı SAHA EXPO2018', 13-15 Eylül tarihleri arasında İstanbul'da gerçekleştirilecek. SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar, "Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı Harekatları başta olmak üzere terörle mücadelede gördük ki, savunma sistemlerimiz için millilik olmazsa olmaz bir kriter. Başarılı olmamız, geleceğimize yönelik bağımsızlığımızın garantisi güçlü bir savunma sanayiinden geçiyor" dedi. 
Savunma, havacılık, denizcilik, uzay endüstrisi üreticileri ile tedarikçilerinin buluşturacak olan SAHA EXPO 2018'in tanıtım toplantısına, Savunma Sanayi Başkan Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi, SAHA İstanbul'un Yönetim Kurulu Başkanı ve İnsansız Hava Araçları(İHA) üreticisi Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, İstanbul Sanayi Odası(İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan, İTO Meclis Başkanı Öztürk Oran ile SAHA İstanbul'un yönetim kurulu üyeleri katıldı. 

ODAK NOKTASI MİLLİ VE ÖZGÜN ÜRETİM SUNMAK
Toplantının açılış konuşmasını yapan SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar, 302 üyeleriyle birlikte Türkiye'nin en büyük sanayi kümelenmesini teşkil ettiklerini, odak alanlarının savunma sanayi alanında milli ve özgün üretim sunmak olduğunu söyledi. 
Bayraktar, "15 yıl önce savunma sanayii alanındaki yerlilik oranı yüzde 20'lerdeydi. Atılan adımlarla birlikte yerli firmaların teşvik edilmesiyle savunma sistemlerimizin milli olması yönündeki kriterler ve devletin bu alanda ortaya koyduğu politikalar sonucunda hali hazırda yüzde 65 yerlilik oranına ulaştık. Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı Harekatları başta olmak üzere terörle mücadelede gördük ki, savunma sistemlerimiz için millilik olmazsa olmaz bir kriter. Başarılı olmamız, geleceğimize yönelik bağımsızlığımızın garantisi güçlü bir savunma sanayiinden geçiyor" dedi. 

SAHA'NIN ETKİLERİ
Son dönemde savunma sanayi alanında başarılı ürünler ortaya çıktığını ve bunun ihracatta neticelerinin alındığını aktaran Bayraktar, şunları söyledi: Özellikle en son Mart ayında Katar'da düzenlenen fuarda Türk Savunma Sanayii 1 milyar dolarlık sipariş aldı. MİLGEM ve ATAK helikopterlerimizin ihracatı için sözleşmeler imzalandı. Bunlar çok önemli başarılar. Bunların daha da ileriye gitmesi için SAHA gibi kümelerin katkısı çok önem arz ediyor. Biz düzenleyeceğimiz bu fuar ile 135 katılımcı firma yer alacak. Bu firmalar geliştirdikleri ürünleri sergileyecek. Aynı zamanda sektörün ana platform üreticileriyle de işletmeler arası görüşmeler gerçekleştirilecek. Bu fuar ile sektörü milli ve özgün üretim modelini daha da başarılı kılmak için yol haritalarının tartışıldığı paneller olacak."
Savunma Sanayi Başkan Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi ise toplantıda yaptığı konuşmada SAHA EXPO 2018'in savunma sanayi, havacılık ve uzay alanında yeni bir açılım yaratacağını söyledi. İSO Başkanı Erdal Bahçıvan da fuarın sanayi için çok önemli bir değer taşıdığını belirterek, "Sadece biz sanayiciler için değil, ülkemiz ve silahlı kuvvetlerimiz için de büyük bir kazanım sağlayacaktır. Fuarın hem ziyaretçiler hem de katılımcılar açısından verimli geçmesini temenni ediyorum" ifadelerini kullandı. 

SAHA EXPO 2018 HAKKINDA
İstanbul Fuar Merkezi'nde 13-15 Eylül tarihlerinde düzenlenecek olan SAHA EXPO 2018'de, savunma sanayi, havacılık, denizcilik ve uzay endüstrisine yönelik üretim yapan firmalar yer alacak. Fuarda savunma, denizcilik, havacılık ve uzay sanayiinde harekat ortamında kullanılacak, en modern platformların alt sistemlerinin ve komponentlerin tasarlanması, geliştirilmesi ve üretilmesine yönelik çalışan firmaların ürünleri sergilenecek. 135 SAHA İstanbul üyesi firmanın katılımıyla gerçekleştirilecek SAHA EXPO 2018'de savunma sanayinin tedarik zincirinde yer alan farklı büyüklüklerdeki firmalar kendilerini tanıtma, üretim yeteneklerini ve potansiyellerini gösterme fırsatı bulacak. 

İŞ FİKİRLERİNİN GELİŞTİRİLMESİ BEKLENİYOR
Kapılarını açmasına sayılı günler kala son hazırlıkları yapılan SAHA EXPO 2018, dünyanın pek çok ülkesinden resmi ve özel kurum temsilcilerini, üreticilerini ve satın alma heyetlerini ağırlamaya hazırlanıyor. Fuarda, ulusal ve uluslararası ölçekte stratejik işbirliği anlaşmalarının yapılması, iş fikirlerinin geliştirilmesi bekleniyor. 

"ULUSLARARASI BİR PLATFORMA DÖNÜŞECEK"
İnsansız silahlı ve silahsız hava aracı üretiminden, helikopter, uçak, zırhlı araç, silah, roket ve mühimmat imalatına, denizaltı ve savaş gemilerinin üretiminden, tank ve teçhizatlarının, haberleşme cihaz ve ekipmanlarının üretimine, siber güvenlik, yazılım ve donanım geliştirilmesine kadar, savunma sektörü içinde bulunan tüm alanlardaki üretime katkı sağlayan, ileri teknolojiye sahip firmaların yer alacağı SAHA EXPO 2018 Türkiye'deki üretim gücünün dünyaya tanıtıldığı uluslararası bir platforma dönüşecek. 

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Bakırköy haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Bakırköy haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde SAHA EXPO 2018'İN tanıtımı yapıldı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

09 Ağustos 2018, Perşembe
 • İmsak
  04:20
 • Guneş
  06:00
 • Öğle
  13:16
 • İkindi
  17:06
 • Akşam
  20:19
 • Yatsı
  21:52

İSTANBUL NÖBETÇİ ECZANELER

Sorunapp.com'un katkılarıyla
 • Hijenya Eczanesi

  Bakırköy
 • Onur Eczanesi

  Bakırköy
 • Pharmataköy Eczanesi

  Bakırköy
 • Zuhuratbaba Eczanesi

  Bakırköy
Sayfa Başı