Ege Haberleri

EGE

  Sağol enişte

  Cem ULUCAN, (DHA)
  17.08.2014 - 01:12 | Son Güncelleme:

  AYDIN Büyükşehir Belediyesi, Efeler ilçesi Işıklı ve Kadıköy mahalleleri sınırları içinde 500 dönüm alanda doğal yaşam parkı kuracak. Bazı yerlerinde doğal göletler bulunan bölgede, kent ormanı, botanik parkı, piknik alanları, göletler, balık avı sahaları, hobi bahçeleri, doğa sporları merkezi, atlı spor tesisleri yer alacak. Meclisin de onayladığı ‘Işıklı Doğal Yaşam Parkı’ için kollar sıvanırken, sürpriz gelişme yaşandı. ‘Topuklu Efe’ lakaplı Başkan Özlem Çerçioğlu’nun eşi, Sanayi Odası Başkanı Ercan Çerçioğlu, park yapılacak alandaki 25 dönümlük arazisini Büyükşehir’e bağışladı.


  Saygının ifadesi
  Başkan Çerçioğlu, “Bu bağış, ailemiz için kentimize ve doğaya gösterdiğimiz saygının ifadesi olacak. Aydın’ın doğal yaşamının korunmasına ve böylesi bir alanın uzun yıllar kente ve toplumun tüm kesimlerine hizmet verecek güzelliğe dönüşmesine vesile olabildiysek ne mutlu bize” dedi. Çerçioğlu, projeyle ilgili de şu bilgileri paylaştı:
  “Park oluşturulurken var olan doğal doku rehabilite edilerek korunacak. İçinde bir botanik parkının da olacağı kent ormanı, çeşitli piknik alanları, yedi adet gölet ve göletlerin çevresinde kıyıdan ya da sandalla yapılacak balık avı sahaları ve küçük iskeleler oluşturulacak. Aydınlıların bahçe keyfi yaşayacağı, sebze ve meyve yetiştireceği hobi bahçeleri, kaya tırmanışı yapacakları doğa sporu merkezi, atlı spor kulübü ve tesisleri ile engelli çocuklarımıza yönelik atlı rehabilitasyon merkezleri bulunacak. Ayrıca yaban hayatının gerçek anlamıyla yaşanacağı hayvan bakım merkezleri, kuş evleri ve gözlem noktaları yer alacak. Çocuk oyun alanları ve kafeteryalarla renklenecek alanda Aydınlılar gün boyu keyifle gezebilecek, doğayla iç içe olacaklar.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı