Sağlıkta sendikalaşma

Hürriyet Haber
04.11.2001 - 07:47 | Son Güncelleme:

Kamu-Sen'e bağlı Türk Sağlık Sendikası Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, hükümetin uyguladığı ekonomik istikrar programı ile kamu çalışanlarının, acınacak ve muhtaçhale getirildiğini savundu.

Türk Sağlık Sendikası 10. Başkanlar Kurulu, Nevşehir'in Ürgüp ilçesindeki Dinler Otel'de başladı. Bayraktar, toplantıda, sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının ek gösterge, yan ödeme, özel hizmet tazminatı ve nöbet ücretleri incelendiğinde, eşdeğer meslek gruplarına göre sağlık çalışanlarının daha az ücret aldığını belirterek, bu durumun, Anayasa'nın (eşit işe eşit ücret) ilkesine aykırı olduğunu öne sürdü.  

Bayraktar, enflasyonun yüzde 100'ü bulduğu Türkiye'de hükümetin, kamu çalışanlarına 2002 yılı için yüzde 10 düzeyinde bir maaş artışı öngördüğünü kaydederek, şunları söyledi:   ''Hükümet, 2002 maaş zammı ile kamu çalışanını sefalete itmiştir. IMF direktifleri ile kamu çalışanlarının maaşlarını düşük tutarken, kendi maaşlarını bir anda yükseltme yoluna gidebilmektedirler. Hükümet bu uygulama ile kamu çalışanlarını mağdur etmekte kalmamış, çalışma barışını da zedelemiştir. Daha da ileri giderek, çalışanların biriken alacağı olan tasarruf kesintilerini halen ödememiştir. İç ve dış borç faizlerini ödemekle övünen hükümetin, fonda biriken paralarını ödememek için (kaynak yok) bahanesi, kamu çalışanlarını teskin yerine tahrik etmiştir. Hükümetin bu uygulamaları nedeniyle memurlar, acınacak ve muhtaç hale getirildi.''  
Sendikalarının 51 şubesi ve 85 bin üyesi bulunduğunu ifade eden Bayraktar, ''Kanun hükümlerine göre, toplu pazarlık görüşmelerinde yetkili sendika olabilmek için çalışmalarımız sürüyor. Yıl sonuna kadar üye sayımızı 100 bine, 2002 yılı ortalarında bu oranı 150 bine çıkartıp, 2003 yılında memurlara verilecek maaş ve çeşitli hakların ele alınacağı toplu pazarlık görüşmelerine yetkili sendika olarak katılma kararındayız'' dedi.  
Genel merkez yöneticileri ile şube başkanlarının katıldığı toplantı, pazar günü sona erecek.

(a.a) 
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı