Ege Haberleri

  Sağlıkta sahte belge skandalı

  Yaşar ANTER, (DHA)
  22.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Muğla ve ilçelerinde çalışan çok sayıda kişiye sahte imzalarla portör muayene rapor ve belgesi vererek, haksız kazanç sağladığı iddia edilen Bodrum’daki özel bir sağlık merkezine baskın düzenlendi, 3’ü yönetici 16 kişi gözaltına alındı.

  MİLAS’taki bir hastanenin lab.orantı, gıda sektöründe çalışanların turizm bölgelerinde yılda bir kez alınması gereken portör muayenesini içeren kan, idrar, gaita ve akciğer testleri azalınca araştırma yaptı. Çok sayıda çalışana sahte imzalı portör muayene raporu ve belgesi verildiğini farkedip, savcılığa suç duyurusunda bulundu.
  Bodrum Jandarma Komutanlığı, il genelinde portör muayene raporu vermeye yetkili olan iki özel sağlık kuruluşundan ilçede bulunanı altı ay izledi.
  Sağlık merkezinin Sağlık Bakanlığı’ndan kiralanan gezici portör muayene aracıyla Muğla ve ilçelerinde yaptığı muayenelerde alınan test örneklerinin laborant ve doktor imzaları taklit edilerek ilgili kurumlara gönderildiği belirlendi.

  Muayenesiz rapor

  Bazı çalışanlara ise muayenesiz rapor düzenlendiği ortaya çıktı. Usulsüz rapor verildiği ileri sürülen 400 çalışan yeniden muayene edildi. İlçedeki otel ve restoranlarda çalıştıkları belirlenen 20 kişiye sarılık ve verem teşhisi konuldu. Bunun üzerine, jandarma sağlık merkezine operasyon düzenleyip, 3’ü yönetici 16 kişiyi gözaltına aldı. Zanlıların, bu yolla 500 bin TL’lik vurgun yaptıkları ileri sürüldü.

  İşin içinde memurlar var

  Sağlık merkezinin gözaltına ve jandarmadaki ifadesinin ardından serbest bırakılan yönetim kurulu başkanı Metin Şentürk, asıl mağdurun kendisi olduğunu ileri sürdü, şunları söyledi:

  “5 ay önce, portör muayenesine başladık. Ancak devletin tüm sağlık birimleri ve çevre teknisyenleri karışınca iş kontrolümüzden çıktı. Portör raporlarında sahte imzalar ve sahte belgeler bulunduğu, yanlışlıklar doğru. Ama bizim de  dışımızda olan bir şey. İşin içinde devlet memurları olduğunu gösteren belgeleri de açıklayacağım ve ilgili kurumlara vereceğim. Bizim kağıtlarımızla sahtecilik yapan asıl onlar. Olayda bizim belgelerimizin ve logomuzun kullanılması sıkıntı yarattı. Muğla’da bu işi yapan iki sağlık kuruluşundan biri olarak bizden bir günde bin kişinin idrar, kan, gaita tahlilleri ve akciğer filmlerinin çekilmesi istenince durum bu hale geliyor. Zaten, kiraladığımız portör araçlarını da iade etmeyi düşünüyoruz. Bu işi bırakalı, bir ay oldu. 4 milyon TL yatırım yaptım. 9-10 lira için bu tür hokkabazlıklara ihtiyacım yok.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı