"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Sağlıkta performans: Sorunlar ve çözüm önerileri

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof.Dr. Münci Yağcı, gündemdeki halk sağlığı açısından önemli bir konu olan ‘sağlıkta performans’ı değerlendiriyor:

“Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Ocak 2011’de fiyatı en çok artan ürün yüzde 55,01 ile kuru soğan fiyatı en çok düşen ürün ise yüzde 16,20 ile kadın kazağı oldu. Şubat 2011’de fiyatı en çok düşecek kalem %97 ile öğretim üyesi muayene ücreti olacak.
42 yıldır okuyorum, çalışıyorum, araştırıyorum son yıllarda hekim de yetiştiriyorum. Bir hasta muayenesi yaklaşık 30 dakika sürüyor. Birkaç gün öncesine kadar bu hizmetin yasal bedeli 200 TL idi, artık en iyi ihtimalle 6 TL. Muayene ücreti nasıl bir hizmettir ki  bedelini vatandaş ödeyince ederi 200 TL, devlet ödeyince 6 TL’dir?
2010 yılı Sağlık Uygulama Tebliği’ne (SUT) göre muayene ve ilişkili fiyatlar:
Yatan hasta için günlük oda, yemek, muayene: 30 TL, poliklinik muayene ücreti: paket fiyat içinde ayrıca tanımlanmamış; acil serviste muayene: 15 TL; 1. basamak sağlık hizmeti veren kurumdan sevk halinde poliklinik muayenesi: 3.5 TL; konsültasyon 6 TL.
SUT’ta ilaç, malzeme, tetkik birim fiyatları yüzlerce, binlerce lira. Bunu kullanma bilgi ve becerisine sahip tek yetkili hekimin emeği normal şartlarda en fazla 6 TL. Sağlık Bakanı açıkladı: ‘Hastalar hocalara özel muayene ücreti vermeden muayene olabilecek’. Hangi hizmeti 6 TL’ye alabiliyorsunuz da üniversite hocasının 40 yıl 30 dakikalık emeğine 6 TL takdir ediyorsunuz? Ne yazık ki halkımız popülist söylemlerle kandırılıyor. Aslında olay Yılmaz Özdil’in yazdığı gibi ‘aslanı kediye boğdurma’ operasyonudur.
Bu yetmezmiş gibi bir de performans sistemine geçildi. Ne kadar çok muayene, ameliyat, tahlil yaparsan o kadar çok kazanırsın. Olayın başka bir boyutunu da şu soruyla irdeliyelim. Kamuda yaygın olarak performans uygulanıyor da sıra sağlığa mı geldi?”
- (Yarın: Hekimler ve öğretim
üyeleri ne istiyor?)


‘Korkusuz müteahhit’ hafriyatını Büyükşehir fidanlığına döküyor

KONYA Yolu ile Eskişehir Yolu’nun kesiştiği noktada yeni bir inşaat var. Bu inşaata ait hafriyat, Büyükşehir Belediyesi Söğütözü Fidanlığı’na dökülüyor.19 ağır tonajlı kamyon bir ayı geçkin süredir geceli gündüzlü çalışıyor. Her gün yüzlerce sefer...
- Ankara’da bir kamyon hafriyatın şehir dışına çıkarılma ve dökülme maliyeti nedir?
- Bu hafriyatın resmi bir kuruma bağlı arazi içersine dökülmesi yasal mıdır?
- Atatürk Orman Çiftliği malı olan ve Büyükşehir’e kiralanan bu araziye bu kadar kapsamlı bir toprak nakli için Atatürk Orman Çiftliği’nden onay alınmış mı dır?
- Bu kadar büyük bir hafriyat işinin inşaat sahasına yaklaşık 2 km mesafede bir yere dökülmesinin inşaat sahibi firmaya sağlayacağı kazanç nedir?
- Ağır tonajlı kamyonların asfaltı yeni yapılan yola verdiği zarar (göçmeler) kimlerden tazmin edilecektir? 
- Hürol ÖZÇELİK

X