ANKARA HABERLERİ

Sağlıkta eşitlik için toplumcu belediye

Hürriyet Haber
27.06.2010 - 00:00Son Güncelleme :

Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, Norveç’te katıldığı Sağlıklı Kentler Yıllık İş ve Teknik Konferansı’nda sağlıkta eşitliğin sağlanabilmesi için yeni toplumcu belediyecilik programının gerekli olduğunu söyledi.

Sağlıkta eşitlik için toplumcu belediye
Hürriyet Haber

ÇANKAYA Belediye Başkanı Bülent Tanık ve beraberindeki heyet, Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Ofisi’nce düzenlenen “Sağlıklı Kentler Yıllık İş ve Teknik Konferansı”na katılarak, “Sağlıkta Eşitlik“ alnında yaşanan sorunları ortaya koydu.
Tanık, Norveç’in Sandnes kentinde 17-19 Haziran 2010 tarihleri arasında düzenlenen konferansta, eşitsizliklerin giderilmesine yönelik politikaların neler olması gerektiğini vurguladı.

Eşitsizliği çözeceğiz

Başkan Tanık, konferansın ikinci gününde düzenlenen belediye başkanları ve politikacılar yuvarlak masa toplantısında yaptığı konuşmada, ekonomik kriz ortamında yerel yönetimlerin yaşadığı sorunlara değinerek, “Yeni toplumcu belediyecilik “ programı ile sağlıkta eşitsizlikleri çözme konusunda kararlı olduklarını belirtti.

Tanık, oturum başkanlığını Sandnes Belediye Başkanı Bayan Norunn Qstrat Koksvik’in yaptığı ve İzlanda, Avusturya, Fransa ve Rusya Belediye Başkanlarının ya da yardımcılarının yer aldığı konferansta, yerel yönetimlerin tek başına çözümün parçası olamayacağını ifade ederek, hükümetlerin ve uluslararası kuruluşların da görev ve sorumluluk üstlenmesi gerektiğini vurguladı.

Karşı durmak gerekiyor

Sağlıkta eşitsizliklerin giderilmesinde önemli ve öncelikli adımın, özelleştirme uygulamalarına karşı durmak olduğunu belirten Tanık, sağlıkta piyasacı ve kar odaklı politikalar yerine, kamusal ve toplumcu bakış açısının öne çıkarılmasının zorunlu olduğunu belirtti. Konferansa, Avrupa Sağlıklı Kentler Ağı’na üye belediyelerden 500 civarında delege katıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Sağlıkta eşitlik için toplumcu belediye haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı