Sağlıkta 7 milyon dolarlık transfer

Birsel SANCAR
29 Ağustos 2006 - 00:00Son Güncelleme : 28 Ağustos 2006 - 23:41

Türkiye'de sağlık sektörü son 10 yıldır, transferlere imza atmaya başladı. Son günlerin en çok konuşulan transferi ise henüz açıklanmasa da, Wisconsin Üniversitesi’nde meslek yaşamını sürdüren Prof. Dr. Münci Kalayoğlu’nun Türkiye’ye gelecek olması.

Karaciğer naklinde 1500’ü aşkın vakaya imza atan dünyaca ünlü Prof. Dr. Kalayoğlu, 5 yıllığına, 7 milyon dolara (yaklaşık 10 milyon 360 bin YTL) Memorial Hastanesi’yle anlaştı. Yaptığı sözleşme gereği transferiyle ilgili konuşmayan Prof. Kalayoğlu, "Özel hastanelerden ve üniversitelerden teklifler aldım. Ama ben Amerika’daki görevime devam ediyorum" derken, Türkiye’ye geleceğini ise yalanlamıyor. 29 yıldır ABD’de yaşayan ve halen ABD’deki Wisconsin Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde çalışan Prof. Kalayoğlu, 1 Ekim’den itibaren Memorial Hastanesi Organ Nakli Bölümü’nün başına geçecek. Transferiyle ilgili yaptığı sözleşme gereği hastanenin ismini açıklamayan Prof. Kalayoğlu, "Özel hastanelerden ve üniversitelerden teklifler aldım. Eskiden çocuklarımın eğitimi nedeniyle teklifleri geri çevirmiştim. Artık ülkeme dönmeyi daha rahat düşünebilirim" dedi.

ABD’DE BÖLÜM KURDU:

ABD’de misafir öğretim üyesiyken Wisconsin Üniversitesi’nden 1983’de transfer teklifi alan Prof. Kalayoğlu, burada Organ Nakli Bölümü’nü kurdu. Aynı üniversitenin Pediatrik (Çocuk) Organ Nakli Bölümü Başkanı olan Prof. Kalayoğlu, "Dokuz ay boyunca hiç nakil yapamadım. Komadaki bir Vietnam gazisine karaciğer taktım ve bu CNN’de haber oldu. Ondan sonra nakiller birini izledi. Herkes beni tanıdı" dedi. Organ nakli konusunda "Cerrah tek başına hiçbir şeydir" diyen Prof. Kalayoğlu, şunları söyledi: "Asıl mesele organ bulmaktır. Yoğun bakımlarda beyin ölümü gerçekleşecek hastaları tesbit etmek ve aileleriyle görüşerek organ bağışını sağlamaktır. Amerika’da bu iyi yapıldığından organ nakli fazla."

İSTANBUL GERİDE KALMIŞ:

Organ nakli konusunda İzmir ve Antalya’yı çok başarılı bulan Prof. Kalayoğlu, İstanbul’da çok az nakil yapıldığını düşünüyor. Sadece İzmir’de bir yılda 68 organ nakli yapıldığına değinen Prof. Kalayoğlu, bu konudaki sorunları ve çözüm önerilerini Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a da sundu. Organ naklini artırmak için yasal düzenlemeye ihtiyaç olduğunu belirten Prof. Kalayloğlu, "Öyle bir yönetmelik olmalı ki, doktorlar, hastanelerindeki beyin ölümü olan tüm hastaları organ nakli koordinasyon merkezine bildirmeli. Yoksa sadece organ bağışlamak yetmiyor, takacak organ bulmak lazım" dedi.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı