Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sağlıklı yaşamın sırrı develerde

  Hürriyet Haber
  12.12.2001 - 02:05 | Son Güncelleme: 12.12.2001 - 02:05

  Pek çok ölümcül virüse karşı dirençleri ve ürettikleri antikorlar sayesinde develer, insanlara yararlı yeni ilaçlar için umut oldu.

  Hastalıklara dirençliler

  İngiliz Biyoloji Enstitüsü'nün The Biologist Dergisi'nde yayınlanan bir makalede Birleşik Arap Emirlikleri'nden Dr. Sabah Jassim mucize bir ilaç peşinde. Dr. Jassim develerin virüslere karşı geliştirdiği antikorlardan yola çıkarak yeni ilaçlar üretilebileceğini iddia etti.

  Sütleri de dayanıklı

  Zayid Şifalı Otlar ve Geleneksel Tıp Merkezi biyologlarından olan Dr. Sabah Jassim'e göre, develer çok zor koşullarda yaşayabilen dayanıklı hayvanlar. Kanlarındaki yüksek orandaki su sayesinde çöl sıcağıyla, hörgüçlerindeki yağ dokusu sayesinde açlıkla baş edebiliyorlar. Ayrıca sütleri de ineğe göre uzun süre bozulmadan tazeliğini koruyabiliyor.

  Savunma sistemi güçlü

  Bu tür fiziksel özelliklerin yanı sıra hastalıklara karşı müthiş bir savunma sistemine sahipler. Ürettikleri antikorlar, insanlarınkine oranla çok daha basit bir yapıya sahip, bu da kolayca sentetiklerinin üretilebileceği anlamına geliyor. Şimdi Sabah Jassim, bu hayvanların antikorlarıyla pekçok hastalığın üstesinden gelinebileceğini söylüyor.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı