UŞAK HABERLERİ

Sağlıklı yaşam için 300 bin bisiklet

DHA
22.04.2016 - 12:06 Son Güncelleme :
DHA

AK Parti Uşak Milletvekili Alim Tunç, fiziksel aktiviteyi teşvik etmek için Türkiye genelinde 300 bin bisiklet dağıtılacağını söyledi.
Belediyelerin bisiklet yolu yapmasını teşvik ederek, çocuk ve gençlere fiziksel aktivite alışkanlığının kazandırılacağını belirten AK Parti Uşak Milletvekili Alim Tunç, 2016 yılı içinde 300 bin bisiklet dağıtılacağını kaydetti. Tunç, "Sağlık Bakanlığı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda 65 bin bisikletin dağıtımı için harekete geçti. Halk Sağlığı ve Milli Eğitim Müdürlükleri ile işbirliği içinde 23-24 Nisan tarihlerinde, yerel düzeyde belirlenen çocuklarla ve yatılı bölge okullarında öğrenim gören öğrencilerimize bisiklet dağıtımı yapılacak. 300 bin bisikletin satın alımını tamamlayan Sağlık Bakanlığı, bisiklet üreticilerinin teslim takvimi doğrultusunda bisiklet dağıtımlarını sürdürecek. Bisikletin yaygınlaştığı ülkelerde bulaşıcı olmayan hastalıklar azalmakta ve beklenen yaşam süresi de uzamaktadır. Bisiklet iyi bir fiziksel aktivite aracı olmanın yanı sıra çevrenin korunması, daha sağlıklı yaşam alanlarının oluşturulması yolunda da önemli avantajlar sağlamaktadır. Bulaşıcı olmayan hastalıkların her geçen gün daha fazla görülüyor olması, Birleşmiş Milletleri (BM) harekete geçirmiştir. BM'nin eylem planına göre, ülkelerin 2025 yılına kadar obezite ve diyabetteki artış eğilimini durdurmaları, hareketsiz nüfus sıklığını en az yüzde 10 azaltmaları istenmiştir. Meme ve kolon kanserlerinin yaklaşık yüzde 25'inin, diyabetin yüzde 27'sinin ve kalp hastalığının yüzde 30'unun ana nedeni fiziksel hareketsizliktir" dedi.
Fiziksel hareketsizliğin sadece yetişkinler için değil, çocuklar ve gençler için de ciddi bir sağlık riski oluşturduğunu vurgulayan Tunç, "Yapılan araştırmalarda, bireylerin yüzde 71,9'unun düzenli fiziksel aktivite yapmadığı, vatandaşların üçte ikisinde kilo problemi olduğu görülmektedir. Bu durum çocukları da tehdit etmektedir. 2013 yılında gerçekleştirilen Türkiye Çocukluk Çağı Şişmanlık Araştırması'na (COSI) göre 7-8 yaş grubu çocukların beşte birinden fazlasında kilo problemi olduğu tespit edilmiştir. Bu yaş grubundaki çocukların yüzde 8.3'ünün obez, yüzde 14.2'sinin de fazla kilolu olduğunu saptanmış bu nedenle Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı hayata geçirilmiştir. Program sağlıklı beslenmeye yönelik tedbir ve çalışmalar ile toplumda fiziksel aktivitenin teşvik edilmesi için yapılması gereken faaliyetleri içermektedir" diye konuştu.

Yavuz KUŞDEMİR/UŞAK, (DHA)

FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Uşak haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Uşak ilinden Sağlıklı yaşam için 300 bin bisiklet hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Nisan 2016 tarihinde saat 12 06’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sağlıklı yaşam için 300 bin bisiklet haberi güncellenecektir.

UŞAK İLÇELERİ
UŞAK NAMAZ VAKİTLERİ
21 Kasım 2017, Salı
 • İmsak
  06:02
 • Guneş
  07:44
 • Öğle
  12:59
 • İkindi
  15:36
 • Akşam
  17:53
 • Yatsı
  19:24
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı