Sağlıklı insanlardan para alabilmek için

Birce BORA-LONDRA
13 Temmuz 2015 - 00:00Son Güncelleme : 13 Temmuz 2015 - 17:02

ABD’nin Detroit kentinde sağlıklı 533 kişiye kanser teşhisi koyup kemoterapi uygulayan ve bu süreçte sigortadan milyonlarca dolar ödeme alan bir doktor 45 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

ABD’nin Detroit kentinde sağlıklı 533 kişiye kanser teşhisi koyup kemoterapi uygulayan ve bu süreçte sigortadan milyonlarca dolar ödeme alan bir doktor 45 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Konuyla ilgili görülen mahkemede 50 yaşındaki Onkolog Dr Farid Fata’nın hastalarına uyguladığı gereksiz kanser tedavileri sayesinde Medicare ve özel sigorta şirketlerinden yaklaşık 17.6 milyon dolar ödenek aldığı belirtildi.

CNN konu ile ilgili haberinde Dr Fata’nın hastalarına pahalı ve güçlü bir kanser ilacı olan Rituximab’ı onlarca kez enjekte ettiğini söyledi. Bu ilacın ağır lenfoma hastalarına ortalama 8 kez verildiği belirtilirken, Fata’nın bu ilacı bir hastasına 94, diğer bir hastasına ise 76 kez enjekte ettiği açıklandı.
Fata’nın nadir bir kansere yakalandığını iddia ederek 2.5 yıl boyunca kemoterapi tedavisi uyguladığı Robert Sobieray, NBC’ye yaptığı açıklamada gereksiz tedavi sürecinde maruz kaldığı kimyasallar nedeniyle dişlerinin döküldüğünü ve vücudunun kontrolsüzce kasılmaya başladığını söyledi.
Sobieray “Fata’dan o kadar nefret ediyorum ki onun adını duyduğum anda başım ağrımaya başlıyor, midem bulanıyor” dedi.

Dolandırıcı doktorun diğer hastaları da görükleri “tedavi” nedeniyle kemiklerinin kırılgan hale geldiğini, organlarının kavrulduğunu, bağışıklık sistemlerinin çöktüğünü ve tedavi giderlerini karşılamak için evlerini satıp iflaslarını açıklamak zorunda kaldıklarını söyledi.

Fata 45 yıl hapis cezasına çarptırıldığı duruşmada suçunu kabul edip kurbanlarından özür dilerken, savcılar adamın “Ülke tarihinin en korkunç dolandırıcılarından biri olduğunu ve hastalarını insan olarak değil, gerli kaynağı olarak gördüğünü” söyledi.

Doktorun en az 34 yıl boyunca hapisten çıkamayacağı ve cezasının önemli bir kısmını Michigan’daki düşük güvenlikli bir hapishanede geçireceği tahmin ediliyor.    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı