Ege Haberleri

EGE

  Sağlıklı, dumansız İzmir

  Nesrin COŞKUN, İZMİR (DHA)
  05 Ağustos 2009 - 00:00Son Güncelleme : 04 Ağustos 2009 - 19:24

  Geçtiğimiz 19 Temmuz’da yürürlüğe giren “genişletilmiş sigara yasağı”na halk sahip çıktı.

  İzmir’de vatandaşların kamu ya da özel kapalı mekanlarda sigara içildiğini görünce telefona sarıldığını belirten İl Tütün Kontrol Kurulu Üyesi Dr. Gülgün Çakmur, “Vatandaşlarımızdan ihbarlar alıyoruz, çoğu kapalı açık alan ayrımının bilinmemesinden kaynaklanıyor. 3 hafta boyunca özel hukuk kişilerine ait 2582 yer denetlendi. Gece ve gündüz sürdürülen denetimlerimizde ceza yazacak yer bulamadık. İzmir yasaya uyumda çok başarılı” dedi.

  İzmir Sağlık Müdürlüğü Ruh Sağlığı ve Sosyal Hastalıklar Şube Müdürü ve İl Tütün kortrol Kurulu Üyesi Dr. Çakmur, 300 denetim elemanıyla İzmir’in 30 ilçesinde gerçekleştirilen denetimler hakkında bilgi verdi. Çakmur, yasağın başlamasının ardından Sağlık Bakanlığı Şikayet hattı olan 184 nolu telefona İzmir’de kapalı mekanlarda içilen sigara yasağı ile ilgili 23 şikayet geldiğini söyledi.

  4 kamu binası, 19 özel hukuk kişilerine ait lakonta, kahvehane gibi yerlerde sigara içildiği ihbarı yapıldığını, şikayetlerin hemen 155’e ve denetim elemanlarına iletildiğini belirten Dr. Çakmur, “İl Sağlık Müdürlüğümüze de toplam 107 başvuru yapıldı. Bunların 22’si sigara içildiği ile igili şikayet. Kanunla ilgili danışmanlık için 42 kişi ararken, 22 kişi de sigarayı bırakmak istediğini bildirdi. 18 başvurunun talebi afiş, 3 kişi de gönülül denetçi olmak istedi” diye konuştu.

  2582 yer denetlendi

  30 ilçedeki 30 denetim elemanı gece gündüz denetim yaparken, ortaya çıkan bilanço şöyle: 2582 özel hukuk kişilerine ait lakonta, restoran, kahve, kafeterya gibi eglence yerleri denetlendi. Bunların 725’inde afiş uygunsuzluğu (eksik- yanlış afiş) saptandı. Denetlenen 79 kamu binasından 14’inde afiş uygunsuzluğu belirlendi. 62 toplu taşım aracında denetim gerçekleştirildi. Vapurda sigara içen iki kişiye para cezası kesildi. 7 özel yerle ilgili belediyelere bildirimde bulunuldu, biri Seferihisar, 2’si Dikili’de 3 işyeri sahibine ceza kesildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı