ANKARA HABERLERİ

Sağlıklı böbrek sağlıklı yaşam

Gizem KAYACIK
20 Eylül 2012 - 02:15Son Güncelleme : 20 Eylül 2012 - 18:00

Uluslararası Böbrek Vakıfları Federasyonu Başkanı ve Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk böbreğin insan sağlığı için önemini anlattı.Uluslararası Böbrek Vakıfları Federasyonu Başkanı ve Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk böbreğin insan sağlığı için önemini anlattı.

Gizem KAYACIK

Uluslararası Böbrek Vakıfları Federasyonu Başkanı ve Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk böbreğin insan sağlığı için önemini ve dikkat edilmesi gereken hususları Body Worlds Orijinal Vücut Dünyası - Yaşam Döngüsü Sergisi’nde anlattı.
Erk, sağlıklı yaşamın sağlıklı böbrekten geçtiğini belirterek şunları söyledi: “Tanrı’nın yarattığı en mükemmel organ böbrektir. Böbreğin iki büyük beyaz düşmanı var; tuz ve şeker. Türkiye’de ve dünya da her ikisinin tüketiminde de şampiyonuz. Türkiye’de insan başına yeterli gelen tuz miktarı altı gramken, biz üç mislini tüketiyoruz. Bu durum süre gelen yanlış beslenme alışkanlığından kaynaklanıyor. Özellikle kebap kültürünün yaygın olduğu bölgelerimizde bu durum 24 grama kadar çıkıyor.

Üç beyaza dikkat

Tuzun fazla tüketimi hipertansiyona yol açıyor. Hipertansiyon da böbreğe zarar veriyor. Üç beyaz birleştiğinde mutlaka böbrek hastası oluyoruz. Bundan korunmak için üç beyazı az tüketmeliyiz.

Kadavradan nakil arttırılmalı

Yaşam kalitesi için organlara çok iyi bakılmalı. Böbreğin işlevini yitirmesi durumundaki alternatif, suni böbrek makinesine bağlı kalmak. Organ nakli artık mümkün ama o da uzun bir süreç. Türkiye’de 70 bin vatandaşımız suni böbrek makinasına bağlı olarak hayatlarını devam ettiriyor. Bunların içinden 22 bini böbrek nakli olabiliyor. Ama gelin görün ki yılda üç bin böbrek nakli yapılabiliyor. Beyin ölümünün geriye dönüşü yok. Böbrek nakillerinin yarısının kadavradan yapılması gerekiyor fakat ülke olarak buna çok uzağız. Yüzde 95 canlıdan nakil yapıyoruz. Beyin ölümü gerçekleşen kadavralarda diğer organlar üç gün sağlıklı kalabiliyor. Kadavradan nakil ortamını artırmak gerekiyor. Az miktarda canlıdan nakil, çok miktarda kadavradan nakil yapılması lazım. Organ nakline teşvik büyük önem taşıyor ve hastanelerde mutlaka organ nakli koordinatörleri bulunmalı.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Sağlıklı böbrek sağlıklı yaşam hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Eylül 2012 tarihinde saat 02 15’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sağlıklı böbrek sağlıklı yaşam haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Ağustos 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:12
  • Guneş
   06:00
  • Öğle
   13:02
  • İkindi
   16:47
  • Akşam
   19:43
  • Yatsı
   21:17
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı