"Erdem Sevgi" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Erdem Sevgi" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Erdem Sevgi

SAĞLIKLI ANKARA İÇİN

Kentteki sağlık sistemini Twitter gündemine taşıyan Ankaralılar, #SaglikliAnkaraİcin etiketi ile sorunlarını ve çözüm önerilerini dile getirdi. Bu hafta 141. Karakter Ankaralı hasta ve sağlık çalışanlarının sesi oluyor.

SAĞLIKLI ANKARA İÇİN
#Ankarada2012ninOlayı
Sizce geride bırakmaya hazırlandığımız 2012’de Ankara’da yaşanan en önemli olay neydi? Yeni yıla sayılı günler kala Başkent’te 2012’nin en önemli olayını belirliyoruz. Hafızanızı zorlayın ve aklınıza gelenleri Twitter’da #Ankarada2012ninOlayı etiketine yazın. 141. Karakter de sizin en önemli bulduğunuz olayı, yılın son günlerinde Hürriyet Ankara sayfalarına, yine sizin isminizle ile taşısın. Başkent’te yılın olayı ile tarihe not düşmek için #Ankarada2012ninOlayı etiketine yazabilirsiniz.
Detayı için tıklayınız

Sınırları içerisinde bulunan çok sayıda hastane ile Ankara, Türkiye’nin ana sağlık merkezlerinden biri... Öyle ki dertlerine derman bulabilmek için çevre illerden gelenler, Başkent’in günlük nüfusunu yükseltiyor. 141. Karakter bu hafta, böylesine geniş bir kitleye şifa bulma mücadelesi veren sağlık sisteminin, ne kadar sağlıklı olduğu sorusuna Twitter’da yanıt aradı. Gündemi belirleyen okur tweetleri, sistemden yararlananlar kadar uygulayıcıların da sorunlar yaşadığını ortaya koydu.

ŞİMDİ GİDİN 1 YIL SONRA GELİN

Hastane kapısına giden vatandaşlar, aylar hatta bir yıl sonrasına verilen randevu tarihlerinden rahatsız. Acil servislerde uzun süre bekleyenler de seslerini Twitter’da yükseltiyor. Özel hastanelerce tahsil edilen katkı paylarını yüksek bulanlara ek olarak hastaların, hastane personelinden en büyük beklentisi güler yüz... Bir okurumuzdan da Ankara’da sabah 04.00’te randevu alma geleniğinin hala sürdüğünü öğreniyoruz.
- @burmirzer #SaglikliAnkaraİcin bulaşıcı hastalıkların yayıldığı dönemlerde halk uyarılsın, çocuklarımızı kalabalık ortamda bulundurmayarak önlem alalım. Özel hastanelerin SGK’lılardan aldığı muayene, tahlil ve ultrason ücretleri kaldırılsın. Üniversite hastanesinden istenilen ultrason randevusuna verdikleri cevap 1 yıl sonrasına...
- @kibenzaten #SaglikliAnkaraİcin biraz daha güleryüzlü olalım...
- @nt_onur #SaglikliAnkaraİcin vatandaş ve sağlık personeli ele olmalı.
- @aaankaraaa #SaglikliAnkaraicin antibiyotik dışında alternatifler de olmalı.
- @YukselBerna #SaglikliAnkaraİcin Hacettepe Acil’de eğer ölüm döşeğinde değilseniz, 3 saat bile bekletilirsiniz. Gitmeyin!..
- @ozunyeniaygrgl #SaglikliAnkaraİcin sağlık çalışanları pozitif olmalı, şartları ne olursa olsun hasta azarlamamalı...
- @ozhurdaci #SaglikliAnkaraİcin yılda en az 1 kez aile hekiminize gidiniz.. Bedava kömür kullanıp, havayı kirletmeyiniz,
- @therafluforte #SaglikliAnkaraİcin Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne bağlı ENDOTEM’den randevu alacağız diye sabahım dördünde kalkmamız gerekmemeli.

MUTLU HEKİM MUTLU HASTA

Hastaların güler yüz beklentisini yanıtlayan sağlık çalışanları, içlerinde bulundukları koşullardan mutlu olmadıklarını savunuyor. Son dönemde artış gösteren doktora karşı şiddet olaylarına atıfta bulunarak, Twitter’da “Mutlu olan, sorunsuz, mobingsiz sağlıkçılar verimli çalışabilir” yorumunu yapıyorlar. İşte sağlık çalışanlarının sosyal medyada sıraladıkları:

SAĞLIKLI ANKARA İÇİN
TWITTER’DAN ULAŞIN

twitter.com/metehan_demir

twitter.com/esevgi

- @dr_medihakara #SaglikliAnkaraİcin Sağlık çalışanlarına baskıya ve şiddete son verilsin. Sağlık çalışanları yalnızlaştırılmasın.
- @ankaragucu_OMER #SaglikliAnkaraİcin Etlik İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin akıbetini ve orada kalan 112 personelinin mağduriyetini araştırmanızı isterim.
- @orahed52 #SaglikliAnkaraİcin mutlu olan sorunsuz, mobingsiz sağlıkçılar verimli çalışabilir.
- @astanteakifemre #SaglikliAnkaraİcin yapılması gereken, kişilere kendi sağlık sorumluluğu verilmelidir.Hastalık oluşturacak riskler önceden tespit edilmelidir. Bir sağlık hizmetinin sürdürülebilir olması için hizmeti alanlar kadar verenlerin de memnuniyeti gözetilmelidir. Sağlığın gülen yüzü, gücü ve geleceği aile hekimliği disiplinine çıkılmalı. Bu anlamda farkındalık oluşturulmalıdır. Uygunsuz istekler karşısında hukuki yaptırımlar ve önlemler alınmalıdır.
- @drmutlucakir #SaglikliAnkaraİcin yoğun iş yükü altında yıpratılan hekimlerin ve hekimlik onurunun kurtarılması gerekir.
- @nt_onur #SaglikliAnkaraİcin Mutlu hekim = mutlu vatandaş. Unutmamalı... Sağlık çalışanlarına yönelik mobbinge ve şiddete hayır!

UFO GÖREN MASUM ANKARALI

Çayyolu’nda bir evin penceresinden görüntülenen ve sosyal medyada paylaşılan UFO’ya benzeyen gökyüzü cismi, Ankaralıları korkuttu Hürriyet WEBTV’de yayınlanan o videoyu, Hürrriyet Dünyası’nın 100 binlerce okuru izledi. Bazı Ankaralılar, gördüklerine tepkisiz kalmadı. Maya takviminin asılsız çıkan 21 Aralık kehaneti ile stresli günler geçiren Başkentliler, yaşadıkları kentin “sözde” uzaylı ziyaretçilerine nükteli iletiler gönderdi.

- @SamedeLf UFO’lar bile Başkent’i tercih ediyor. Siz neyin kafasındasınız hala?
- @kubraseras Hahaha babamların inşaatının tam üstünde...
- @JamaisVvuu Yemin ederim inanıyorum abi size! Vurmayın abi, niye vuruyorsun ya?
- @Seyyan UFO gelmiş hiç demiyorsunuz, ayıp!
- @GkhanEti Bir UFO’muz eksikti o da geldi. :)
- @zeydnep Son gelen hoş göründü bana...
- @MelissaFymn Demiştim, geldiler oleey!
- @TlgUnlu Kıyamet burada millet, toplaşın...
- @tavsanburnu Keşke ben de görseydim.
- @ilkberk Yok artık!
- @Serdaryilmaztr UFO gören masum köylü. :)
- @mittosan Çok korktuk. :) Dünyayı patlatacaklar.

BAŞA VE SONA BEYAZ PERDE

Püzürtesi günü haftaya beyaz bir başlangıç yapan Ankara, Cuma kapanışında renk değişikliğine gitmedi. Twitter da Başkent’teki kar yağışından nasibini aldı. Kardan memnun olanda var, şikayet eden de...

- @SaliniMihriban Ankara çatılarında kar, yerlerde buz yokken Ankara değil sanki...
- @BinnurEdisan Ankara’da kar ruha iyi geliyor...
- @FatmaGkkaya Ankara nihayet gelin gibi oldu. Arkadaşımın küçük kızı yağan kar tanelerine “Anne gökten boncuk yağıyor” demez mi...
- @AliRizaColak Kimse alınmasın ama Ankara yağmur ve kar yağdığında yürümesi çok zor bir şehir. İnsanlar balıkçı çizmeleriyle dolaşsa yeridir.
- @kadikazani Ankara’nın bana öğrettiği en önemli şey kar yağınca sevinmemem gerektiği...
- @melcankutay Ankara’da kar hep böyle yağsa keşke. Kar yağsın ama yollar kapanmasın...

İSTANBUL’A GÖNDERME

Ankara kar yağışından daha fazla etkileniyor olsa da İstanbul’un beyaz günleri, temas ettiği kişi sayısının fazlalığı ve medyada ele alınış biçiminden dolayı “büyük felaket”miş gibi görünüyor. Bu durumdan rahatsızlık duyan Başkentliler de tepkilerini Twitter’dan bildiriyor:

- @nhldeniz İstanbul’daki kar Ankara’da olsaydı tabii ki tatil olmazdı.
- @GGryl İstanbullu arkadaşlarım. Haddimiz değil, çok özür dileyerek söylüyorum. Elbette sizinkinin yanında lafı olmaz ama Ankara’ya kar yağıyor...
- @muncki33 Yalnız ve güzel ülkemin güzel İstanbulluları; ağlamayın bakın Ankara’ya da kar yağdı. Mutlu musunuz şimdi, oldu mu?
- @AAtakanAlemdar İstanbul’daki kar yağışı duyan Ankara “Sen kim oluyorsun” demiş İstanbul’a resmen.

X