"Sahrap Soysal" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sahrap Soysal" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sahrap Soysal

Sağlıkla taşıyın

Yazdan kışa geçerken kadınların yaptığı hazırlıklardan biri de sebzeleri kışa taşımaktır. Besinleri gıda değerlerinden bir şey kaybetmeden saklamak ise çok önemlidir.

Kaliteli dondurulmuş besin yiyebilmenin ilk şartı besinlerin en kaliteli, çürüksüz çarıksız olanlarını almaktır. Eğer bahsedilen besin maddesi sebzeyse, derin dondurucuya koymadan önce hem renginin kaybolmasını engellemek hem de bakterileri yok etmek için haşlamak en iyi yöntemdir. Ancak çok uzun süre haşlamak da doğru değildir. Bunun için haşlanan sebzelerin tencereden alındıktan hemen sonra buzlu suya batırılması gerekir.
Sebzelerin büyüklüğü müsaitse kağıt havluyla kurulanmaları, daha küçük taneli sebzelerden bahsediyorsak da iyice süzülmeleri diğer bir önemli şarttır. Kuru sebzenin üzerinde su tanecikleri oluşmayacak ve eridiğinde de niteliği değişmeyecektir.
Kurulanan sebzeler uygun saklama kaplarında ya da poşetlerde hava almayacak şekilde paketlenmeli ve üzerlerine son kullanma tarihleri yazıldıktan sonra konmalıdır derin dondurucuya. Dediğimiz gibi, yanlış yapılan bir dondurma işlemi sağlıksız besinler yemenize neden olabilir. Aman dikkat!

ŞİRAN LOKMASI

MALZEMELER
* 5 adet yumurta (Oda sıcaklığında beklemiş olmalı.)
* 2 çay kaşığı tuz
* 1,5 su bardağı su
* Yaklaşık 3 su bardağı un
Kızartmak İçin;
* 2 su bardağı sıvıyağ

YAPILIŞI
Oda sıcaklığında bekleyen yumurtaları derin bir kaba kırın. Tuz ve suyu ekleyip tel çırpıcı ya da çatal yardımıyla iyice çırpın. Unu yavaş yavaş ekleyip çırpmaya devam edin. Çok koyu kıvamda ama akıcı bir hamur elde edeceksiniz.
Diğer taraftan, yağı dar ve uzun bir tencereye koyup orta ısılı ateşte kızdırın. Bir yemek kaşığını hamurla doldurun (dondurma kaşığı da kullanabilirsiniz) ve kızgın yağa bırakın. Birkaç hamuru daha aynı şekilde yağa bırakın.
Hamur önce dibe çökecek, piştikçe kabarıp yüzeye çıkacaktır. İyice sararan hamurları el kevgiriyle süzerek yağdan çıkarıp kağıt peçete serilmiş servis tabağına alın.
NOT:
Bu hamurda ne karbonat ne de kabartma tozu kullanılır. Ama hiç yağ çekmeyen çok hafif bir hamurdur. İster peynirle ister reçelle servise sunun.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI