BİNGÖL HABERLERİ

Sağlıkçılardan Yıpranma Payı Talebi

IHA
25.02.2015 - 15:19Son Güncelleme :

SAĞLIK VE SOSYAL HİZMET ÇALIŞANLARI SENDİKASI (SAĞLIK-SEN) BİNGÖL ŞUBE BAŞKANI BİLAL ARSLAN, BÜTÜN SAĞLIK ÇALIŞANLARININ, 2015 YILI İÇİNDE YIPRANMA PAYINA KAVUŞTURULMASI GEREKTİĞİNİ BELİRTEREK, "2015 YILI, YIPRANMA PAYININ HAYATA GEÇTİĞİ, EK ÖDEMELERİN EMEKLİLİĞE YANSITILMASININ MÜCADELE YILI OLACAK" DEDİ.

IHA

Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) Bingöl Şube Başkanı Bilal Arslan, bütün sağlık çalışanlarının, 2015 yılı içinde yıpranma payına kavuşturulması gerektiğini belirterek, "2015 yılı, yıpranma payının hayata geçtiği, ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmasının mücadele yılı olacak" dedi.
Sağlık-Sen Bingöl Şubesi üyeleri, ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması ve yıpranma payının hayata geçirilmesi için Bingöl Devlet Hastanesi Yenişehir ek binası önünde basın açıklaması yaptı. Burada basın açıklamasını okuyan Sağlık-Sen Bingöl Şube Başkanı Bilal Arslan, sağlık çalışanlarına yıpranma payı verilmesi, ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması, lisans tamamlama ve kreş konusunda kararlı bir duruş ortaya koyduklarını ve mücadeleyi sürdürdüklerini söyledi. Toplu görüşme, toplu sözleşme, kurum idari kurul toplantıları dahil her platformda sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının taleplerini dile getiren Sağlık-Sen’in, geçen yıl yıpranma payı, lisans tamamlama, ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması ve kreş konularındaki taleplerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ilettiğini kaydederek, "Başbakan olarak katıldığı programda lisans tamamlama, kreş ve tüm sağlık çalışanlarının 5 yılına 1 yıl olmak üzere yıpranma payı verilmesi konusunda söz vermiş, konuyla ilgili olarak da ilgili bakanlara çalışma yapılması talimatı vermişti. Gelinen noktayla ilgili bazı gelişmeleri sizlerle paylaşmak istiyorum; Yıpranma Payı konusunda ilgili bakanlık ve kurumlarımız çalışmalarını sürdürüyor. Yıpranma payının Bakanlar Kurulu ve ilgili platformlarda ele alındığını ve çalışmaların sürdüğünü, en kısa sürede bu sözün hayata geçmesi için çalışıldığını biliyor, konuyu takip ediyoruz. Bütün sağlık çalışanları, 2015 yılı içinde yıpranma payına kavuşmalıdır. Ek Ödemelerin Emekliliğe Yansıtılmaması da; sağlık çalışanlarının en önemli sorunlarından biridir. Ülkemiz sağlık çalışanları, sundukları hizmete göre gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında ücret bakımından çok gerilerde kalmaktadır. Bu mağduriyet ek ödeme ve döner sermaye ile eşitlenmeye çalışılmakta, ancak ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmaması başka bir mağduriyeti beraberinde getirmektedir. Sağlık çalışanları geleceğe endişe ile bakmaktadır. Emekli maaşları ek ödemesiz maaşa göre belirlenmekte, emekli maaşlarında büyük bir mağduriyet yaşanmaktadır" dedi.
"2015 MÜCADELE YILI OLACAKTIR"
2015 yılının ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması ve yıpranma payının hayata geçmesinin mücadele yılı olacağını kaydeden Arslan, şunları söyledi:
"Lisans tamamlama konusunda da önce söz aldık, ardından bu sözün gereği olarak yasanın çıkmasına öncülük ettik. Bir meslek grubuna yönelik lisans tamamlama konusunda özel yasanın çıkmasını Sağlık-Sen sağlamıştır, bu başarı, bu zafer Sağlık-Sen’indir. Çıkan yasanın uygulanması konusunda hem Sağlık-Sen’in, hem de Sağlık Bakanlığı’nın YÖK’le görüşmeleri sürüyor. Bu yıl içerisinde planlamanın yapılması ve gelecek eğitim yılında da lisans tamamlamanın hayata geçmesini bekliyoruz. Kreş Konusuna gelince; Sağlık Bakanlığı konuyla ilgili olarak bir genelge yayınladı ve kreş bulunmayan sağlık kuruluşlarına kreş açılması talimatı verdi. Yine Bakanlıkla yaptığımız görüşmelerde, yeni yapılacak tesislerin projesine mutlaka kreş eklenmesi yönünde bir uygulamanın hayata geçmesini sağladık. Sağlık-Sen’in, imkansız gibi görünen konulardaki talepleri kazanıma dönüştürmesi, geçmişte olduğu gibi günümüzde de birilerini panikletmiş, eski alışkanlıkları olan emek hırsızlığı ve fırsatçılığa yönelmelerini sağlamıştır. Sağlık-Sen’in talep ettiği ve kazanıma dönüşme arefesine getirdiği konularda sözde imza kampanyası düzenleyen malum sendikanın bu hareketi sağlık çalışanları tarafından ibretle izlenmektedir."
Sağlık çalışanlarının, malum sendika tarafından daha önce de toplanan imzaların nereye teslim edildiğini ve hangi sonuçların alındığını merak ettiğini kaydeden Arslan, "Biz, sahada etkin bir mücadele yapıyor, sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının sorunlarıyla ilgileniyor, taleplerini kazanıma dönüştürüyoruz. Malum sendika ise, bizim alın terimizle elde ettiğimiz kazanımları emek hırsızlığı yaparak sahiplenmeye çalışarak sendikacılıktan ne anladığını göstermektedir. Sağlık-Sen olarak biz taleplerimizin takipçisi olacağımızı, verilen sözler hayata geçinceye ve taleplerimiz kazanıma dönüşene kadar mücadelemizden vazgeçmeyeceğimizi buradan ifade ediyorum" diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bingöl haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bingöl ilinden Sağlıkçılardan Yıpranma Payı Talebi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Şubat 2015 tarihinde saat 15 19’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sağlıkçılardan Yıpranma Payı Talebi haberi güncellenecektir.

BİNGÖL NAMAZ VAKİTLERİ

14 Aralık 2017, Perşembe
 • İmsak
  05:37
 • Guneş
  07:22
 • Öğle
  12:24
 • İkindi
  14:50
 • Akşam
  17:05
 • Yatsı
  18:38
Sayfa Başı