Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sağlıkçılardan sisteme reçete

  Hürriyet Haber
  14.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme: 14.03.1998 - 00:01

  Doktorlar 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla, bu kez sağlık sisteminin iyileştirilmesi için ‘reçete’ yazdılar. Sağlık sistemine ‘konsültasyon’ yapan İstanbul Tabip Odası yönetimi, ‘sağlık sisteminin yeniden sağlığına kavuşabilmesi’ için hazırladığı reçetede, kaynakların etkin kullanılmasını, yönetim tarzında ve insan gücü politikalarında değişiklik yapılmasını önerdi. Reçetede yapılması gerekenler şöyle sıralandı:

  Kaynaklar etkin kullanılmalı. Bunun için tıbbi teknoloji kullanımının denetimi yapılmalı. Doğru ve akılcı ilaç kullanılmalı. Kamudaki altyapı ve insan gücü olanakları ortak kullanılmalı. Özel kurumlardan alınan hizmet alımı, kamu kurumlarına yönlendirilmeli ve sağlıkta kamu yatırımları artırılmalı. Özel sağlık sektörüne verilen teşvik sona erdirilmeli.

  Yönetim tarzında değişiklik yapılmalı. Çalışanların yönetime, halk denetime aktif katılmalı. Kamu yönetimindeki hantal yapı değiştirilmeli, yerinden yönetim, bölgesel işbirliği ve temel sağlık hizmetlerine öncelik veren kaynak kullanımı sağlanmalı.

  İnsan gücü politikalarında değişiklik yapılmalı. Kamu sağlık personelinin ücretleri artırılmalı. Çalışma ortamları iyileştirilmeli. Bilgi ve beceriyi değerlendiren ücret politikası uygulanmalı. Tam süre çalışması teşvik edilmeli. Kamu sağlık çalışanlarına toplu sözleşmeli-grevli sendika hakkı verilmeli.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı