VAN HABERLERİ

Sağlıkçılar Çatışmalı Sürecin Bitmesini İstedi

IHA
20.08.2015 - 16:03Son Güncelleme :

VAN-HAKKARİ TABİP ODASI ASİSTAN KOMİSYONU, VAN-HAKKARİ-BİTLİS ECZACILAR ODASI VE SES VAN ŞUBESİ ÜYESİ SAĞLIK ÇALIŞANLARI, TÜRKİYE’DE SON AYLARDA YAŞANAN ÇATIŞMALI ORTAMIN BİR AN EVVEL BİTİRİLMESİNİ İSTEDİLER.

IHA

Van-Hakkari Tabip Odası Asistan Komisyonu, Van-Hakkari-Bitlis Eczacılar Odası ve SES Van Şubesi üyesi sağlık çalışanları, Türkiye’de son aylarda yaşanan çatışmalı ortamın bir an evvel bitirilmesini istediler.
Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi önünde bir araya gelen sağlık çalışanları, ellerinde ‘Barış istiyoruz’ pankartlarıyla basın açıklaması düzenlediler. Basın açıklamasını okuyan Dr. Yusuf Can Molamahmutoğlu, ülkede 3 yıla yakın bir süredir devam eden çözüm sürecinin bitmesi ile yeniden başlayan çatışmalı sürecin sağlık çalışanları ve toplumda derin bir kaygıya neden olduğunu belirtti. Çatışmalı sürecin devam ettiği iki aylık sürede her gün hayatını kaybeden ve yaralananları görmenin sağlık çalışanlarını üzdüğünü ifade eden Molamahmutoğlu, “Medyaya da yansıyan ambulanslara yönelik saldırılar, sağlık görevlilerinin kaçırılması, hekim arkadaşlarımızın silah zoruyla çatışma bölgesine götürülmek istenmesi, ambulansta taşınan yaralılara dahi saldırılması haberleri sağlık çalışanlarında büyük bir psikolojik travma oluşturmuştur. Bu nedenle sağlıkçılar kendilerini güvende hissetmemekte, hayatlarından endişe etmekte ve bu ağır travmadan dolayı işlerine odaklanmakta güçlük çekmektedir” dedi.
Yaşanan bu çatışmaların bölge insanı üzerinde oluşturduğu fiziksel ve psikolojik travmalara yakinen şahit olduklarını ifade eden Molamahmutoğlu, “Bizlerde ve halkımızda oluşan hüzün, kaygı ve toplumun her kesiminden insanların kendilerinin veya yakınlarının tehlikelerle karşılaşma endişesi ve ölüm korkusu gittikçe artmaktadır. Bu güvensizlik ortamının devam etmesi durumunda psikolojik ve sosyal travmalar insanımızda kapanması zor derin yaralar açacaktır” diye konuştu.
Barış içinde sağlıklı bir yaşamın insan hakkı olduğunu vurgulayan Molamahmutoğlu, “Ülkemizde yaşayan insanların da bu haktan yararlanmasını sağlamak, devletin en temel görevidir. Toplum sağlığını korumakla mükellef biz sağlık çalışanları, barış ve güven ortamı sağlanmadan, sağlıklı toplumun oluşmayacağını düşünüyor; barış içinde, bir arada yaşamın bir an önce yeniden tesis edilmesini, çatışmalı sürecin bir an önce bitmesini istiyoruz. Halkın huzur ve güven ortamı içinde yaşayabildiği çözüm sürecine yeniden başlamasını, her iki tarafın da üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesini ve bu çatışmaların daha fazla hayata mal olmadan son bulmasını, barış ve huzur içinde toplumsal yaşamın inşasını istiyoruz” şeklinde konuştu.
Basın açıklaması sırasında küçük bir çocuğun elindeki ’Savaşa hayır’ pankartı ile sağlık çalışanlarına destek verdiği gözlendi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Van haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Van ilinden Sağlıkçılar Çatışmalı Sürecin Bitmesini İstedi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Ağustos 2015 tarihinde saat 16 03’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sağlıkçılar Çatışmalı Sürecin Bitmesini İstedi haberi güncellenecektir.

  VAN NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:03
  • Guneş
   06:44
  • Öğle
   12:02
  • İkindi
   14:42
  • Akşam
   17:00
  • Yatsı
   18:29
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı