Ege Haberleri

EGE

  Sağlıkçı torpiline son

  Hürriyet Haber
  14.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 14.12.2000 - 00:01

  Adaleti sağlayıp atamalarda kayırmaları engelleyen norm kadro uygulaması için Milli Eğitim’den sonra Sağlık Bakanlığı da düğmeye bastı. Uygulama, yılbaşında devreye girecek

  YILBAŞINDA geçilecek uygulama öncesinde İzmir'de geçici görevlendirilen 1000'e yakın sağlık personelinin asıl görev yerlerine çekilmesi istendi. Ortaya çıkacak sağlık personeli ihtiyacının ‘‘hami’’ hastanelerden rotasyonla karşılanacağı bildirildi.

  Geçici görev yok

  SAĞLIK ocağından eğitim hastanesine, hekimden hemşireye, teknisyenden şoföre kadar personel kadrosuna uygun dağılımın sağlanması için bakanlık merkez örgütü, sağlık müdürlükleri ile 112 acil kurtarma birimleri hariç geçici görevlendirmelere son verildi.

  Rotasyon olacak

  İL Sağlık Müdürü Recep Gür Ustaoğlu, geçici görevli personelin çekilmesiyle bazı ilçelerde açık doğacağını belirtti, ‘‘Bu da sorun olmayacak. Uzman sıkıntımız yok. Örneğin Kiraz ve Beydağ'ın hamisi Bayındır olacak. Bu personel ihtiyacı Bayındır'dan rotasyonla sağlanacak’’ dedi.

  NORM UYGULAMASI

  SAĞLIK Bakanlığı da personel dağılımındaki dengesizliği ortadan kaldırmak, torpilli atamalarla yığılan merkezdeki kurumları standart kadroyla sınırlayıp, kırsal alandaki ihtiyacı karşılamak amacıyla norm kadro uygulamasına start verdi. Genelge yayınlanıp sağlık hizmetlerinin etkin ve istenilen düzeyde yürütülebilmesi amacıyla il emrine atanan hekimlerin belirlenen görev yerleri dışına gönderilmemesi istendi. Geçici görevlendirilenlerin en kısa zamanda asli görevlerine döndürülmeleri, il emrine atanan ebe, hemşire ve sağlık memurlarının öncelikli kırsal alandan başlamak üzere atamalarının yapılması emri verildi.

  SIKINTI ÇEKİLMEZ

  İZMİR Sağlık Müdürü Dr. Gür Ustaoğlu, genelgeye uygun çalışmaların hızla sürdüğünü belirtirken, doktor, hemşire, şoför 330 kişinin kadrolarının geldiğini söyledi. Geçici görevlendirmelerle sağlık personeli takviyesi yaptıkları ilçelerde sorunun rotasyonla aşılacağını kaydeden Ustaoğlu şöyle konuştu: ‘‘Kadroları güçlü kurumlar, ihtiyaç duyulan ilçelerdeki sağlık tesislerinin hamisi olacak. Örneğin Kınık, Bergama, Aliağa ve Menemen'in hamisi Karşıyaka Devlet Hastanesi olacak. Aynı şekilde Ödemiş, Torbalı'ya Gaziemir, Kiraz, Beydağ'a Bayındır destek olacak. Buralarda uzman hekim sıkıntımız yok. Pratisyen hekim, ebe ve hemşire ihtiyacı hami kurumlardan rotasyonla sağlanacak’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı