Ege Haberleri

EGE

  Sağlık turizmine çok önemli adım

  Nesrin COŞKUN, (DHA)
  21 Ekim 2011 - 00:00Son Güncelleme : 20 Ekim 2011 - 20:37

  TÜRKİYE ilk kez, 25 Ekim’de ABD’de düzenlenecek 4. Dünya Medikal Turizm ve Global Sağlık Kongresi’ne katılacak.

  Kültür ve Turizm bakanlıklarının destekleriyle gidilecek kongrenin önemini anlatan Sağlık Turizmi İş Konseyi Başkanı Özel Kent Hastanesi Genel Müdürü Dr. Ruşen Yıldırım, “Kongrede ülkemizin sağlık turizm potansiyelini anlatacağım. Algı ve marka konusunda önemli bir kazanım olacak” dedi, şunları söyledi:

  Pilot proje sunacağız

  “Kongrede 50 metrekarelik bir standımız olacak, ayrıca Türkiye’nin sağlık sektöründe bugün geldiği noktayı anlatacağım. Sağlıkta, hastane hizmetlerindeki rolümüz henüz bilinmiyor. Bunu anlatacağız. Bizim sahip olduğumuz tıbbı teknoloji Amerika’daki pekçok hastanede yok. Tayland, Çin, Singapur, Hindistan gibi rakiplerimiz karşısında Türkiye’nin farkını ortaya koymaya çalışacağız.”

  Kongre dışında da çalışma yapacaklarını belirten Yıldırım, Şikago Belediye Başkanı ile görüşüp bir proje sunacaklarını, bir de radyo programına konuk olacağını söyledi. Yıldırım, “Şikago’da belediyenin, bizim SGK gibi bakmakla zorunlu oldukları 5.5-6 milyonluk bir nüfus var. Hastane maliyetleri çok yüksek, bakmakta zorlanıyorlar. Orada bir by-pass ameliyatı 80 bin dolar. Türkiye’ye gelirse bunun en fazla 20 bin dolara mal olacağını ve çok kaliteli bir hizmet alacağını bilmesini sağlamak istiyoruz” dedi.

  Yıldırım, sağlık turizmiyle Türkiye’nin global vizyonuna çok uygun bir konum da sağlanacağını belirterek, şunları söyledi:“Türkiye’nin Amerikalar’a hizmet sunması, sağlıkta ön plana geçmek prestijdir. Katma değeri çok fazla, önü açık. Ar-Ge’ye daha fazla kaynak ayırabiliriz. Pilot çalışmalarla başlayacağız, asıl hedeflere 10 yılın sonunda ulaşacağız. 500 bin hastanın hedeflendiği 10 yıllık bir projemiz var. Yılda 10 milyar liralık iş yaratacak. Belki 50-100 hastayla başlayacağız ama yavaş yavaş hedefimize ulaşacağız.”


   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı