AYDIN HABERLERİ

Sağlık-sen, Mezun Sağlıkçılar İçin YÖK’e Başvurdu

IHA
28 Temmuz 2015 - 09:30Son Güncelleme : 28 Temmuz 2015 - 09:31

SAĞLIK-SEN AYDIN ŞUBA BAŞKANI BAKİ KARAER, MEZUN SAĞLIKÇILAR İÇİN YÖK'E BAŞVURDUKLARINI BELİRTTİ

IHA

Sağlık-Sen Aydın Şube Başkanı A. Baki Karaer, Sağlık-Sen olarak Tıbbi Sekreterlik ile Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik mezunları için YÖK’e başvurduklarını belirtti.
Sağlık-Sen Şube Başkanı Baki Karaer, yaptığı açıklamada; “Tıbbi Sekreterlik ile Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Mezunları’nın da lisans tamamlama kapsamına alınması için YÖK’e başvurduk. Sendikamız tarafından YÖK’e yazılan yazıda, lisans tamamlamanın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan verilen sözlerden birisi olduğu hatırlatıldı ve bu konudaki yasal düzenlemenin de taleplerimiz doğrultusunda yapıldığına dikkat çekildi. 19 Kasım 2014 tarih ve 6569 sayılı Kanun ile 2547 sayılı Yükseköğretim Kanuna eklenen geçici 69. madde ile lisans tamamlamanın yasalaştığının belirtildiği yazımızda, Mezkur Kanun hükmünde ‘Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla sağlık alanında ön lisans diploması alanlardan ebelik ve hemşirelik programlarından mezun olanlara kendi alanlarında, diğerlerine ise Yükseköğretim Kurulunun belirleyeceği, ebelik ve hemşirelik programları dışındaki ilişkili alanlarda lisans tamamlama eğitimi yaptırılır. Bu eğitimler, Yükseköğretim Kurulunun belirleyeceği alanlarda uzaktan eğitim yöntemleri ile verilebilir. Uygulama eğitimleri için Sağlık Bakanlığı ile Yükseköğretim Kurulu iş birliği yapar. Bu eğitimlerin usul ve esasları Yükseköğretim Kurulunca belirlenir’ hükmüne yer verildiğine dikkat çekildi” dedi.
LABARONTLAR İÇİN AYRI BAŞVURU YAPILDI
Laborantlar için YÖK’e ayrıca başvuru yapıldığını kaydeden Baki Karaer, “YÖK tarafından 23 Temmuz 2015 tarihinde yayınlanan duyuruda, lisans tamamlama programlarına başvuru yapabilecek ön lisans programları arasında Tıbbi Sekreterlik ile Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Bölümlerine yer verilmediğini belirttiğimiz başvuru yazımızda; ‘Tıbbi Sekreterlik ile Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Bölümü mezunları, sağlık hizmetleri sınıfında bir memuriyet olan tıbbi sekreter kadrosuna atanmaktadır. Bu doğrultuda; yapılan lisans tamamlama çalışmasına Tıbbi Sekreterlik ile Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Bölümü mezunlarının da dahil edilmesi’ gerektiğini ifade ettik. Diplomalarında ‘Laborant’ ifadesi geçen ön lisans mezunlarının da ‘Tıbbi laboratuvar’ ön lisans bölümü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğine ilişkin YÖK’e ayrıca başvuruda bulunduk” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aydın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aydın ilinden Sağlık-sen, Mezun Sağlıkçılar İçin YÖK’e Başvurdu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Temmuz 2015 tarihinde saat 09 30’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sağlık-sen, Mezun Sağlıkçılar İçin YÖK’e Başvurdu haberi güncellenecektir.

  AYDIN NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ağustos 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:37
  • Guneş
   06:22
  • Öğle
   13:22
  • İkindi
   17:06
  • Akşam
   20:03
  • Yatsı
   21:33
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı