ZONGULDAK HABERLERİ

Sağlık Sen Ek Ödeneklerin Emekliliğe Yansıtılmasını İstedi

IHA
25.02.2015 - 16:23Son Güncelleme :

ZONGULDAK’IN EREĞLİ İLÇESİ SAĞLIK SEN BAŞKANI İBRAHİM DUVARCI SENDİKA ÜYELERİ İLE BİRLİKTE DEVLET HASTANESİ ACİL POLİKLİNİĞİ ÖNÜNDE BASIN AÇIKLAMASI YAPARAK SAĞLIK ÇALIŞANLARININ EK ÖDEMELERİNİN EMEKLİLİĞE YANSITILMASINI İSTEDİKLERİNİ SÖYLEDİ.

IHA

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Sağlık Sen Başkanı İbrahim duvarcı sendika üyeleri ile birlikte Devlet Hastanesi Acil Polikliniği önünde basın açıklaması yaparak sağlık çalışanlarının ek ödemelerinin emekliliğe yansıtılmasını istediklerini söyledi.
Sağlık-Sen Kdz. Ereğli Şube Başkanı İbrahim Duvarcı, Devlet Hastanesi önünde düzenlenen basın toplantısında ek ödeneklerin ve yıpranma paylarının emekliliğe yansıtılmasını istedi. Duvarcı, geçmişte yetkili sendikaların hayal bile edemedikleri kazanımları Sağlık Sen olarak hayata geçirilmesini sağladıklarını belirterek şunları söyledi;
“Sağlık-Sen, geçen yıl 13 Mayıs’ta Büyük Türkiye Buluşması düzenlemiş, yıpranma payı, lisans tamamlama, ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması ve kreş konularındaki taleplerini dile getirmişti. Taleplerimizi dinleyen Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan olarak katıldığı programda lisans tamamlama, kreş ve tüm sağlık çalışanlarının 5 yılına 1 yıl olmak üzere yıpranma payı verilmesi konusunda söz vermiş, konuyla ilgili olarak da ilgili bakanlara çalışma yapılması talimatı vermişti. Yıpranma payının Bakanlar Kurulu ve ilgili platformlarda ele alındığını ve çalışmaların sürdüğünü, en kısa sürede bu sözün hayata geçmesi için çalışıldığını biliyor, konuyu takip ediyoruz. Bütün sağlık çalışanları 2015 yılı içinde yıpranma payına kavuşmalıdır. Ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmaması da sağlık çalışanlarının en önemli sorunlarından birisidir. Ülkemiz sağlık çalışanları, sundukları hizmete göre gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında ücret bakımından çok gerilerde kalmaktadır. Bu mağduriyet ek ödeme ve döner sermaye ile eşitlenmeye çalışılmakta, ancak ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmaması başka bir mağduriyeti beraberinde getirmektedir. Sağlık çalışanları geleceğe endişe ile bakmaktadır. Emekli maaşları ek ödemesiz maaşa göre belirlenmekte, emekli maaşlarında büyük bir mağduriyet yaşanmaktadır
Bu sebeple 2015 yılı bizim için, ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmamasının ve yıpranma payının hayata geçmesinin mücadele yılı olacaktır. Lisans tamamlama konusunda da önce söz aldık, ardından bu sözün gereği olarak yasanın çıkmasına öncülük ettik. Bir meslek grubuna yönelik lisans tamamlama konusunda özel yasanın çıkmasını Sağlık-Sen sağlamıştır. Bu başarı, bu zafer Sağlık-Sen’indir. Çıkan yasanın uygulanması konusunda hem Sağlık-Sen’in, hem de Sağlık Bakanlığı’nın YÖK ile görüşmeleri sürüyor. Bu yıl içerisinde planlamanın yapılması ve gelecek eğitim yılında da lisans tamamlamanın hayata geçmesini bekliyoruz. Kreş konusuna gelince, Sağlık Bakanlığı konuyla ilgili bir genelge yayınladı. Kreş bulunmayan sağlık kuruluşlarına kreş açılması talimatı verdi. Yine bakanlıkla yaptığımız görüşmelerde yeni yapılacak tesislerin projesine mutlaka kreş eklenmesi yönünde bir uygulamanın hayata geçmesini sağladık. Sağlık-Sen gibi imkansız gibi görünen konulardaki talepleri kazanıma dönüştürmesi, geçmişte olduğu gibi günümüzde de birilerini panikletmiş, eski alışkanlıkları olan emek hırsızlığı ve fırsatçılığa yönelmelerini sağlamıştır. Sağlık-Sen’in talep ettiği ve kazanıma dönüşme arifesine getirdiği konularda sözde imza kampanyası düzenleyen malum sendikanın bu hareketi sağlık çalışanları tarafından ibretle izlenmektedir. Sağlık çalışanları, malum sendika tarafından daha önce de toplanan imzaların nereye teslim edildiğini ve hangi sonuçların alındığını merek etmektedir. Biz sahada etkin bir mücadele yapıyor, sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının sorunlarıyla ilgileniyor, taleplerini kazanıma dönüştürüyoruz. Sağlık-Sen olarak biz taleplerimizin takipçisi olacağımızı verilen sözler hayata geçinceye ve taleplerimiz kazanıma dönüşünceye kadar mücadelemizden vazgeçmeyeceğimizi ifade ediyoruz.”
Sağlık Sen üyesi sağlık çalışanları yapılan basın açıklamasının ardından olaysız bir şekilde dağıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Zonguldak haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Zonguldak ilinden Sağlık Sen Ek Ödeneklerin Emekliliğe Yansıtılmasını İstedi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Şubat 2015 tarihinde saat 16 23’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sağlık Sen Ek Ödeneklerin Emekliliğe Yansıtılmasını İstedi haberi güncellenecektir.

  ZONGULDAK NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:52
  • Guneş
   07:37
  • Öğle
   12:49
  • İkindi
   15:22
  • Akşam
   17:39
  • Yatsı
   19:13
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı