MARDİN HABERLERİ

Sağlık-sen’den Ek Ödemelerin Emekliliğe Yansıtılması Talebi

IHA
25.02.2015 - 14:50Son Güncelleme :
IHA

Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Eğitim-Sen) Mardin Şubesi, düzenlediği kitlesel basın açıklamasıyla ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmasını istedi.
Sağlık-Sen Mardin Şubesi, Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi önünde kitlesel basın açıklaması yaparak ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmasını istedi. Sağlık-Sen üyelerinin katılımıyla gerçekleşen basın açıklamasını Sağlık-Sen Mardin Şube Başkanı Mustafa Akbaş okudu. 2015 yılı yıpranma payının hayata geçtiği, ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmasının mücadele yılı olacağını belirten Akbaş, toplu görüşme, toplu sözleşme, kurum idari kurul toplantıları dahil her platformda sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının taleplerini dile getirdiklerini söyledi. Akbaş, "Geçen yıl 13 Mayıs’ta büyük Türkiye buluşması düzenlemiş, yıpranma payı, lisans tamamlama, ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması ve kreş konularındaki taleplerini dile getirmişti. Taleplerimizi dinleyen Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan olarak katıldığı programda lisans tamamlama, kreş ve tüm sağlık çalışanlarının 5 yılına 1 yıl olmak üzere yıpranma payı verilmesi konusunda söz vermiş, konuyla ilgili olarak da ilgili bakanlara çalışma yapılması talimatı vermişti. Gelinen noktayla ilgili bazı gelişmeleri sizlerle paylaşmak istiyorum; Yıpranma Payı konusunda ilgili bakanlık ve kurumlarımız çalışmalarını sürdürüyor. Yıpranma payının Bakanlar Kurulu ve ilgili platformlarda ele alındığını ve çalışmaların sürdüğünü, en kısa sürede bu sözün hayata geçmesi için çalışıldığını biliyor, konuyu takip ediyoruz. Bütün sağlık çalışanları, 2015 yılı içinde yıpranma payına kavuşmalıdır" dedi.
Sağlık çalışanlarının en önemli sorunlarından biri ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmaması olduğunu ifade eden Akbaş, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Ülkemiz sağlık çalışanları, sundukları hizmete göre gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında ücret bakımından çok gerilerde kalmaktadır. Bu mağduriyet ek ödeme ve döner sermaye ile eşitlenmeye çalışılmakta, ancak ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmaması başka bir mağduriyeti beraberinde getirmektedir. Sağlık çalışanları geleceğe endişe ile bakmaktadır. Emekli maaşları ek ödemesiz maaşa göre belirlenmekte, emekli maaşlarında büyük bir mağduriyet yaşanmaktadır. Bu sebeple 2015 yılı bizim için; ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmasının ve yıpranma payının hayata geçmesinin mücadele yılı olacaktır. Sağlık-Sen olarak biz taleplerimizin takipçisi olacağımızı, verilen sözler hayata geçinceye ve taleplerimiz kazanıma dönüşene kadar mücadelemizden vazgeçmeyeceğimizi buradan ifade ediyorum."
Grup, basın açıklamasının ardından dağıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mardin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mardin ilinden Sağlık-sen’den Ek Ödemelerin Emekliliğe Yansıtılması Talebi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Şubat 2015 tarihinde saat 14 50’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sağlık-sen’den Ek Ödemelerin Emekliliğe Yansıtılması Talebi haberi güncellenecektir.

MARDİN NAMAZ VAKİTLERİ

16 Aralık 2017, Cumartesi
 • İmsak
  05:35
 • Guneş
  07:18
 • Öğle
  12:23
 • İkindi
  14:54
 • Akşam
  17:09
 • Yatsı
  18:40
Sayfa Başı