İZMİR HABERLERİ

Sağlık Personelinin Döner Sermaye Sorunu Çözüldü

IHA
24.10.2015 - 09:32Son Güncelleme : 24.10.2015 - 09:33

SAĞLIK-SEN İZMİR ŞUBE BAŞKANI EKREM ÖZDEMİR, SENDİKANIN GİRİŞİMLERİYLE SAĞLIK PERSONELİNİN DÖNER SERMAYE SORUNLARINI ÇÖZDÜKLERİNİ AÇIKLADI.

IHA

Sağlık-Sen İzmir Şube Başkanı Ekrem Özdemir, sendikanın girişimleriyle sağlık personelinin döner sermaye sorunlarını çözdüklerini açıkladı.
Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu’nun 21.08.2015 tarih ile "Aylık Gelir ve Dağıtılacak Ek Ödeme" konulu yazısına istinaden başlayan sağlık personelinin döner sermaye mağduriyeti tamamen çözüldüğünü anlatan Ekrem Özdemir, "Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu’nun 21.08.2015 tarih ve ’aylık gelir ve dağıtılacak ek ödeme’ konulu yazısında özetle sadece sabit ek ödeme miktarı döner sermaye komisyonunun maksimum karar alabileceği miktarı aşıyorsa döner sermaye komisyonunda, performansa dayalı ek ödeme için karar alınmaması; sabit ek ödeme miktarı döner sermaye komisyonunun maksimum karar alabileceği miktarın altında kalıyorsa sabit ek ödeme ile bu tutar arasındaki fark kadar performansa dayalı ek ödeme yapılması için döner sermaye komisyonunda karar alınması gerektiği vurgulanmıştı. Buna göre Türkiye’de yaklaşık 120 hastane hiç döner sermaye dağıtamayacak seviyeye gelmekte, yaklaşık 500 civarında hastane ise daha az ek ödeme dağıtarak sağlık çalışanları mağdur olmaktaydı” dedi.
YÜZDE 65’E KADAR DAĞITMA YETKİSİ
Sendikalarının girişimleri ile tüm genel sekreterliklere ulaşıldığını, gerekli bilgilendirmeler yapılarak bu mağdur olan hastanelerin hazine payının düşürülmesinin sağlandığını ifade eden Ekrem Özdemir, şöyle devam etti:
Bu çalışmamızla mağduriyetler azaltılmış fakat tam olarak çözüm olmamıştı. Bu mağduriyeti tamamen çözmek için ’209 sayılı kanunun 5. maddesine göre Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu, bu fıkrada öngörülen oranları kamu hastane birlikleri bazında hesaplamaya da yetkilidir; ancak bu halde dahi yüzde elli oranı, her bir sağlık tesisi bazında yüzde altmış beşi geçemez.’ Hükmü gereğince hazine payının düşürülmesi yanında genel sekreterliklere mağdur olan hastanelere yüzde 65’e kadar dağıtma yetkisinin verilmesinin sorunu tamamen çözeceği sendikamızca değerlendirilmiştir. Türkiye Kamu Hastaneler Kurumu, sendikamızın girişimleri sayesinde hazine payının düşürülmesi yanında genel sekreterliklere de, yüzde 65’e kadar döner sermaye dağıtma yetkisini vermiş olup sağlık personellerinin döner sermaye mağduriyetleri tamamen çözüme kavuşturulmuştur” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Sağlık Personelinin Döner Sermaye Sorunu Çözüldü hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Ekim 2015 tarihinde saat 09 32’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sağlık Personelinin Döner Sermaye Sorunu Çözüldü haberi güncellenecektir.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Eylül 2017, Cuma
  • İmsak
   05:14
  • Guneş
   06:52
  • Öğle
   13:15
  • İkindi
   16:41
  • Akşam
   19:17
  • Yatsı
   20:43
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı