ÇANAKKALE HABERLERİ

Sağlık personeline gönüllü kan ve kök hücre bağışı eğitimi

DHA
15.04.2016 - 14:19Son Güncelleme :
DHA

ÇANAKKALE İl Sağlık Müdürlüğü ve Kızılay Kan Bağışı Merkezi'nin ortak çalışmasıyla, sağlık personeline gönüllü kan ve kök hücre bağışı ile ilgili bilgilendirme eğitimi verildi.

Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü toplantı salonunda Kan Bağışı Kazanım Uzmanı Arzu Kırkpınar tarafından verilen gönüllü kan ve kök hücre bağışı eğitiminde, hastanelere başvuran her 7 kişiden birinin kan nakline ihtiyaç duyduğu belirtildi. Kan bağışçılarına olan ihtiyacın her geçen gün arttığını ifade eden Kırkpınar, “Şu anda her 2 saniyede 1 kişi, kan nakline ihtiyaç duyuyor. Trafik kazası geçiren, ameliyat olan veya kanser tedavisi gören kişilerin iyileşebilmesi için başkalarının kanına ihtiyaç vardır. Kan ve kan bileşenleri sadece kan bağışçılarından temin edilebilir. Bunun başka bir alternatifi yoktur. Çünkü kan, tek kaynağı insan olan ve hayati öneme sahip bir üründür. En sık kan nakline ihtiyaç duyan kişiler, aslında en çaresiz olanlardır. Herkesin kan bağışı konusunda gereken duyarlılığı göstermesi gerekiyor" dedi.

Kırkpınar, en çok kan ihtiyacına ihtiyaç duyanların prematüre, kanser hastaları, kalp cerrahisi, talasemi ve organ transplantı yapılacak hastalar olduğunu kaydetti. Mayıs ayı içerisinde İl Sağlık Müdürlüğü ve Kızılay tarafından planlanan kan bağışı organizasyonu ise İl Sağlık Müdürlüğü bahçesinde gerçekleşen ve tüm sağlık camiasının davetli olduğu belirtildi.Burak GEZEN / ÇANAKKALE, (DHA)

Fotoğraf

  

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Çanakkale haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Çanakkale ilinden Sağlık personeline gönüllü kan ve kök hücre bağışı eğitimi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Nisan 2016 tarihinde saat 14 19’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sağlık personeline gönüllü kan ve kök hücre bağışı eğitimi haberi güncellenecektir.

ÇANAKKALE NAMAZ VAKİTLERİ

11 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:32
 • Guneş
  08:19
 • Öğle
  13:19
 • İkindi
  15:42
 • Akşam
  17:57
 • Yatsı
  19:32
Sayfa Başı