Sağlık ocaklarının muayene ücretlerini eczaneler kesiyor

03 Temmuz 2007 - 12:41Son Güncelleme : 03 Temmuz 2007 - 13:47

Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın, geçtiğimiz günlerde sağlık ocaklarına giden vatandaşların ücretsiz muayene olacaklarını duyurmasına karşın, devletin muayene ücretlerini eczanelerden, eczanelerin de vatandaşlardan kestiği ortaya çıktı.

Tüm Eczacı İşverenleri Sendikası (TEİS) Başkanı Nurtem Saydan, sağlık ocaklarında gerçekleşen muayenelerin aslında ücretsiz olmadığını söyledi. Saydam, SSK’lılar ile ilaç almayayanların muayene ücreti vermediğini, SSK'lı yakınınları ve emekli SSK’lılardan ise 94 kuruş muayene ücreti alındığını belirtti. Saydan, Bağ-Kur çalışanları ve yakınlarından ise 3.1 YTL muayene ücreti alındığını, emeklilerin maaşından ise 1.55 YTL kesildiğini söyledi. Bu kesintilerin sağlık ocaklarında değil, eczanelerde yapıldığını söyleyen Saydan, “Yine vatandaşla karşı karşıya bırakıldık. Devlet sağlık ocaklarının muayene ücretlerine bizim verdiğimiz faturalardan kesiyor, biz de o kesintileri vatandaştan almak zorunda kalıyoruz. Zaten 15 Haziran günü yayınlanan tebliğde de muayene katılım paylarının emeklilerin maaşlarından kesileceği, çalışanların da ödeyecekleri yazıyor. Biz bu kesintiler nedeniyle fiş de veremiyoruz. Vatandaş da doğal olarak bu parayı niye kestiniz, sağlık ocakları ücretsiz değil mi? Madem bu parayı kestiniz niye fiş vermiyorsunuz diye bize soruyor. Oysa biz devlet adına para kesiyoruz” diye konuştu.

Sağlık ocaklarının sadece sosyal güvencesi olmayan kişiler için ücretsiz olduğunu söyleyen Saydan, ancak bu kişilerin de ilaç paralarının tamamını ödediklerini bildirdi.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 14 Yorum }
 • Mehmet Otlu 3.7.2007 15:24:52
  buyrun AK partiyi yere göge koyamayanlar yalanlarin en buyugu.Zavalli dar gelirli vatandasi sevindirip dolandirmanin bir yönu.Ayip valla
 • murat demir 3.7.2007 14:45:12
  sağlık ocakları akp'den önce ücretsizdi akp hükümeti geldikten sonra ücretli oldu şimdi seçimlere 19 gün kaldı neymiş sağlık ocakları ücretsiz olucakmış bu resmen halkla dalga geçmek demektir.
 • Nermin Irmak 3.7.2007 14:40:49
  SON GÜNLERDE SAGLIK ADINA YAPILDIGI IDDIA EDILEN REFORMLAR TAM BIR ALDATMACADIR.<br>VATANDAS ÖZEL HASTANEYE GITSE PARANIN % 70 INI CEBINDEN ÖDEMEK ZORUNDADIR.<br>SAGLIK OCAGINA GITSE SADECE BEDAVA MUAYANE OLABILIR. ILAC PARALIDIR.<br>RÖNTGEN,MR, TAHLIL ISLEMLERI GEREKSE BUNLARIN HEPSI PARALIDIR.<br>PEKI O ZAMAN NASIL TEDAVI OLACAKTIR????<br>KANMAYIN VATANDASLAR.ACIN ARTIK GÖZÜNÜZÜ. BUNLAR SADECE SECIM ZAMANI OY ALMAK ICIN OYNANAN NUMARALAR.
 • Mehmet Hasat 3.7.2007 14:35:24
  Bir haftadan bu yana televizyonlardan üzülerek bu haberi izliyorum. Seçim dönemi olması nedeni ile vatandaştan alınan bağış ücrete dönüştürüldü ve artık bu paranın alınmayacağı söyleniyor. Ne gariptirki kimsede çıkıp "temel sağlık hizmetleri kanunen zaten ücretsizdir, siz kime neyi yutturuyorsunuz" demiyor yazık.<br><br>Kendi vatandaşını aptal yerine koymak değilmidir bu???
 • Nejdet Acar 3.7.2007 14:30:58
  Böyle rezillik olmaz ya.<br>Devletin koskoca bakanı kaldırdık diyor, ama başka taraftan yine vatandaşa giydirdikleri ortaya çıkıyor.<br>Devlet olarak vatandaşından da utanmıyor bu çetrefilli işleri yapanlar, pes doğrusu.
 • Uğur Erturan 3.7.2007 14:25:02
  1-Bir SSK emeklisi eczaneden ilaç alıyor.İlaç parası maaşından kesiliyor.İlacın %10 karşılığının fişi eczanece kesilmiyor.2-Bir SSK emeklisi ilacının %10 unu isterse peşinen ödemelidir.Maaşından kesinti istemeyebilir.
Sayfa Başı
Haberlerdiriliş ertuğrul son bölümkpsskpss sonuçlarıkpss ortaöğretimkpss sonuçları ne zaman açıklanacakÖSYMezgi sertel