NİĞDE HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Sağlık İl Müdürlüğünden 'Sıfır Atık' projesine destek

DHA
30.08.2018 - 10:07Son Güncelleme :
DHA

Adnan ÇELEBİ/NİĞDE,(DHA)- NİĞDE Sağlık İl Müdürlüğü sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde atıkların kontrol altına alınması, kaliteli bir şekilde değerlendirilmesi, gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir Türkiye bırakılması hedefi doğrultusunda başlatılan ‘Sıfır Atık’ projesine dahil oldu.
Niğde Sağlık İl Müdürlüğü ana hizmet binası yürütülen Sıfır Atık projesi için atık ayrıştırma yapmak üzere plastik, cam, organik ve kağıt atıklarından oluşan iç mekan atık kutuları yerleştirildi. Özellikle kağıt ve plastik atıklarının yoğun olduğu Sağlık İl Müdürlüğünde atık yönetimi sayesinde israfın önüne geçilmesi, tasarruf ve ekonomik kazanç sağlanması, çevresel risklerin azaltılması ve “duyarlı tüketici” duygusunun geliştirilmesinin hedeflendiği belirtildi. Sağlık İl Müdürlüğü binasından çıkacak 1 ton kağıt atığının geri kazanımıyla 17 ağacın kesilmesinin önleneceği ve 12 bin 400 metreküp sera gazının engelleneceği, ayrıca 1 ton plastiğin geri kazanımı sonucunda 16 varil petrol ve 5 bin 774 kilowatt saat elektrik enerjisinden tasarruf edileceği kaydedildi. Niğde Sağlık İl Müdürü Dr. Ertan Değirmencioğlu, “Çevre yönetiminin tüm dünyanın en büyük sorunu haline geldiğini belirterek, israfın gündelik hayatı kuşattığını, bu sebeple çevre dostu bir yaşam modeline geçilmesinin önemli olduğunu vurguladı. Değirmencioğlu, “Kurumsal kararlılık bireysel bilinç kadar önemlidir. Biz de Niğde Sağlık İl Müdürlüğü  olarak, atık bilincinin ve farkındalığın oluşması, sıfır atık kültürünün yaygınlaşması adına öncü kamu kurumu olacağız” dedi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Sağlık İl Müdürlüğünden 'Sıfır Atık' projesine destek haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

NİĞDE NAMAZ VAKİTLERİ

18 Eylül 2018, Salı
 • İmsak
  04:57
 • Guneş
  06:18
 • Öğle
  12:42
 • İkindi
  16:10
 • Akşam
  18:53
 • Yatsı
  20:09
Sayfa Başı