BALIKESİR HABERLERİ

Sağlık İçin Çocuklara Bisiklet Dağıtıldı

IHA
01 Ekim 2015 - 17:09Son Güncelleme : 01 Ekim 2015 - 17:10

ÇOCUKLARA HAREKETLİ YAŞAM

IHA

Milli Eğitim Müdürlüğü ile Halk Sağlığı Müdürlüğü arasında imzalanan protokol çerçevesinde öğrencilerin okullarında kullanımına verilmek üzere 100 adet bisiklet düzenlenen törenle teslim edildi.
Sağlık Bakanlığı’nın “Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı” kapsamında okullarda obezite ile mücadelede yeterli ve dengeli beslenme ve düzenli fiziksel aktivite alışkanlığının kazandırılması amacıyla okullarda beden eğitimi derslerinde bisiklet kullanımının teşvik edilmesine yönelik yürütülen proje çerçevesinde Balıkesir merkez ve ilçelerinde “Seçmeli Spor ve Fiziki Etkinlikler Dersini” seçen ve uygulayan öğrencilerin okullarında kullanımına verilmek üzere 100 adet bisiklet, Milli Eğitim Müdürlüğü ile Halk Sağlığı Müdürlüğü arasında imzalanan protokol sonrası okullara teslim edildi. Törene Vali Yardımcısı Nusret Şahin, İl Emniyet Müdürü Feridun Boz, Balıkesir Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Dr.Hasan Hocaoğlu Halk Sağlığı Müdürü Dr. Hakkı Özçoban, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz katıldı. Balıkesir Halk Sağlığı Müdürü Özçoban, "Türkiye’de 2010 yılında Başbakanlık Genelgesi olarak yayımlanarak yürürlüğe giren “Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı” kapsamında çeşitli faaliyetler yürütülmektedir. 2014-2018 yıllarını kapsayan Onuncu Kalkınma Planı’nda da 15 yaş ve üzeri nüfusta yeterli fiziksel aktivite yapanların oranının yüzde 62’ye çıkarılması hedef olarak belirtilmektedir. Bu hedefi hayata geçirmek için en akıllı alternatiflerden birisi de vatandaşları bisiklet kullanmaya teşvik etmektir. Bisikletin alternatif bir ulaşım aracı olarak kullanıldığı ülkelerde obezitenin çok daha az görüldüğü ve yaşam beklentisinin yüksek olduğu görülmektedir. Sağlık Bakanımızın talimatları doğrultusunda bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak için hazırlanan proje doğrultusunda 200 tanesinin dağıtımını Mayıs ayında gerçekleştirdiğimiz bisikletlerin ve kaskların 100 tanesini de bugün burada, okullarımızın 5. 6. ve 7. Sınıflarda “Seçmeli Spor ve Fiziki Etkinlikler Dersini” alan öğrencilerimize kullandırılmak üzere İl Milli Eğitim Müdürlüğüne yapılan törenle teslim etmekteyiz. Çocuklarımızın mutluluğuna vesile olan bisiklet, hem sağlıklı hem de en çevreci ulaşım aracıdır. Aynı zamanda hava kirliliği ve otopark sorununun çözümü için en doğru alternatiftir. Biz de bisikletin yaygınlaşması için elimizden geleni yapıyoruz. Çevre ve doğal yaşam kenti olan Balıkesir’e yapılacak katkıların en güzellerinden biridir" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Balıkesir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Balıkesir ilinden Sağlık İçin Çocuklara Bisiklet Dağıtıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Ekim 2015 tarihinde saat 17 09’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sağlık İçin Çocuklara Bisiklet Dağıtıldı haberi güncellenecektir.

  BALIKESİR NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ağustos 2017, Pazar
  • İmsak
   04:29
  • Guneş
   06:18
  • Öğle
   13:23
  • İkindi
   17:09
  • Akşam
   20:07
  • Yatsı
   21:41
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı