EDİRNE HABERLERİ

Sağlık Çalışanlarından ‘Teröre Tepki’ Açıklaması

IHA
28.10.2015 - 12:49Son Güncelleme :

edirne'de sağlık camiasından 'teröre tepki' açıklaması

IHA

Türkiye genelinde 81 ilde Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan ’teröre tepki’ açıklamalarına Edirne sağlık camiasından da destek geldi.
Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi’nde yapılan basın açıklamasına, Edirne İl Sağlık Müdür Vekili Dr. Kamil Sani Öngören, Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekteri Uzm. Dr. Emrah Erten, Halk Sağlığı Müdür Vekili Dr. Gülşah Ceylan, Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi Başhekimi Selahattin Kat, Sağlık - Sen Başkanı Erhan Turan ve çok sayıda sağlık çalışanı katıldı.
Edirne İl Sağlık Müdür Vekili Dr. Kamil Sani Öngören yaptığı basın açıklamasında, "Haziran ayından bu yana tırmanışa geçen saldırılarıyla, genç - yaşlı, çocuk - bebek demeden tüm halkımızı hedef alan eli kanlı terör örgütü, sağlık çalışanlarımıza, ambulanslarımıza ve hastanelerimize yönelik alçakça saldırına devam ediyor" dedi.
"3 SAĞLIK ÇALIŞANIMIZ ALÇAKÇA SALDIRILARDA HAYATINI KAYBETTİ"
Öngören, 3 sağlık çalışanının terör örgütünün gerçekleştirdiği alçakça saldırılarda hayatını kaybettiğini belirterek, "Aile Hekimimiz Dr. Abdullah Biroğul memleketi Diyarbakır’da, Sağlık Memurumuz Eyüp Ergen ve Ambulans Şoförü Şeyhmus Dursun memleketleri Şırnak’ta uğradıkları silahlı saldırı sonucu şehit edildiler. Onlarca çalışanımız alıkonuldu, ambulanslarımıza, hastanelerimize ateş edildi; sağlık hizmetleri aksatılmaya çalışıldı. Son olarak Hakkari Şemdinli’deki Devlet Hastanemiz bombalı saldırı sonucunda neredeyse kullanılamaz hale getirildi. En büyük zararı Şemdinli’de bizlerden sağlık hizmeti bekleyen halkımız gördü" ifadelerini kullandı.
"TERÖR, DÜNYA MEDENİYETİNE ÖNDERLİK ETMİŞ BU TOPRAKLARDA KENDİNE YER EDİNEMEYECEKTİR"
"Vatandaşımızın en temel haklarından olan sağlık hakkının engellemesine yönelik bu çirkin saldırıları planlayanları ve gerçekleştirenleri şiddetle lanetliyoruz" diyen Öngören, şunları kaydetti:
"Tek amaçları hayat kurtarmak, insanımızın sağlığına hizmet etmek olan çalışanlarımızın bu tür saldırılara maruz kalması asla kabul edilemez. Sağlık hizmetlerini engelleyerek devlet kurumlarını itibarsızlaştırmayı amaçlayan bu saldırılar en çok da bölge insanımıza zarar vermekte, onların en temel ve en doğal insani hakkı olan sağlık hizmetlerine ulaşımını güçleştirmektedir. Çalışanlarımızın ve masum insanların hayatlarına kastedilerek gerçekleştirilen bu eylemler, terör örgütünün insani değerlerden ne kadar uzaklaştığının da kanıtı niteliğindedir. Hiçbir dinde, hiçbir kültürde yeri olmayan acizlik göstergesi bu saldırılar ve bu çağ dışı anlayış, dünya medeniyetine önderlik etmiş bu topraklarda kendine yer edinemeyecektir."
"TERÖR DEĞİL, ŞİFA VEREN ELLER KAZANACAK"
Öngören, hastanelerde çalışanların güvenliği için gereken tedbirlerin alındığına değinerek, "Güvenlik güçlerimiz terör örgütüne yönelik operasyonlarına aralıksız devam ediyor. Ancak unutmayalım ki teröre karşı en büyük cevap, en büyük mücadeleyi birlik ve beraberlik içinde hareket ederek, birbirimize sımsıkı kenetlenerek verebiliriz. Bizler tüm engellemelere rağmen; din, dil, ırk ayrımı gözetmeden insanımıza hizmet etmeye devam edeceğiz. Bu topraklarda binlerce yıldır kardeşçe yaşayan insanımızın sağlığını daha ileriye taşıma gayreti içinde olacağız. Terör bizi asla yıldırmayacak ve asla amacına ulaşamayacaktır. Terör değil; kardeşlik diyen gönüller, şifa veren eller kazanacak" şeklinde konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Edirne haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Edirne ilinden Sağlık Çalışanlarından ‘Teröre Tepki’ Açıklaması hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Ekim 2015 tarihinde saat 12 49’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sağlık Çalışanlarından ‘Teröre Tepki’ Açıklaması haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı