ANKARA HABERLERİ

Sağlık çalışanları için alo şiddet hattı

Hürriyet Haber
25.08.2009 - 00:00Son Güncelleme : 24.08.2009 - 19:47

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet, Ankara Tabip Odası’nı harekete geçirdi. Bu tür saldırılara karşı önlem almak isteyen oda, Alo Şiddet hattını kurdu. Şiddete maruz kalan sağlık çalışanları, 0530 566 75 75 numaralı telefondan yardım talebinde bulunabilecek.

Hürriyet Haber

ANKARA Tabip Odası, hekimler ve diğer sağlık çalışanları için "Şiddet Bildirim Hattı" kurdu. Ankara Tabip Odasından yapılan yazılı açıklamada, hekimlere ve diğer sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin artarak devam ettiği, sağlıksız ortamlarda hizmet veren sağlık çalışanları için şiddetin de başlı başına bir meslek risk haline geldiği ileri sürüldü.

Ankara Tabip Odası’nca, hekimler ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti önlemek amacıyla, öncelikle şiddetin nedenlerini saptamaya dönük bir dizi çalışma yürütüldüğü ifade edildi.

Açıklamada, şiddete maruz kalan hekim ve diğer sağlık çalışanlarının şiddete maruz kaldıklarında anında başvurabilecekleri ve bilgi verip gerektiğinde yardım alabilecekleri "Şiddet Bildirim Hattı" kurulduğu bildirildi.

Buna göre, şiddete maruz kalan sağlık çalışanı "0 530 566 75 75" nolu hattı aradığında, hattın diğer ucunda bulunan nöbetçi hekim tarafından, şiddete uğramış sağlık çalışanının adı-soyadı, olayın nerede gerçekleştiği, çalışanının sağlık durumu, olayın sonrasında meydana gelen olumlu veya olumsuz gelişmeler, hukuksal yardım gerekip gerekmediği öğrenilebilecek. Bunların yanı sıra eş zamanlı olarak süreç şöyle işleyecek:

"Durumla ilgili olarak bu konuda görevli Yönetim Kurulu üyesi haberdar edilecek. Sağlık kuruluşunun yöneticileri ile görüşülerek bilgi alınacak. Gerekli tutanağın tutulması konusunda uyarılacak. Şiddet bildirim formu doldurulacak. Gerekirse olay yerine gidilerek hekimle ve sağlık kurumu yönetimiyle görüşme sağlanacak."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Sağlık çalışanları için alo şiddet hattı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Eylül 2017, Pazar
  • İmsak
   04:51
  • Guneş
   06:30
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   16:16
  • Akşam
   18:51
  • Yatsı
   20:19
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı