Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sağlık bilgisi çok önemlidir

M.YÜNCÜ ALMANYA

YAZILARIMI
sürekli olarak izleyip, yararlı olabilecekleri keserek dosyalamanız bana gurur veriyor.

Sizin de belirttiğiniz gibi, Almanya temel sağlık hizmetleri açısından güzel bir yapılanma gerçekleştirmiş durumda. Bundan olabildiğince yararlanabilmek için doktora vereceğiniz bilginin çok düzenli olması yararlıdır. Ayrıca doktorun tavsiyelerini iyi anlayabilmek için de organlar ve hastalıklar açısından temel bilgilerin bulunması çok önemli. Zaten bu köşenin de temel amacı budur. Sağlığı korumak, eğer bu mümkün olamazsa hastalığı erken fark etmek, doğru uzmana başvurmak ve tedaviyi de tam olarak uygulamak çok önemli olduğu için bu kavramların yerine oturmasını amaçlıyorum.

Bunun etkili olduğunu gördükçe de gücüm artıyor, teşekkür ederim.

Astım krizi olmalı

K.KARASU / ANKARA

GEÇEN
yaz tatilde iken yaşadığınız nefes darlığı atağının nedenini belirlemek güç. Eve girdiğiniz zaman rahatlamanız, dışarı çıktığınızda ağırlığı nefes darlığı olmak üzere kriz yaşamanız, çevresel faktörlere bağlı bir astım krizini düşündürüyor. Bunu sadece sıcağa bağlamak mümkün değil.

Akciğer hastalıkları alanında uzman bir doktora başvurarak astım hastalığı açısından tetkik olmanızı tavsiye ederim.

Prostat ameliyatı cinsel yaşamı etkiler mi?

H.DEMİRCİ/HOLLANDA

SPERM
salgı kanalları prostat bezi içinden geçerek üretraya (dış idrar yolu) ulaşır. Bunun amacı, cinsel boşalma (ejekülasyon) sırasında prostat salgısının da eklenmesidir.

Prostat bezi hastalanır ve ameliyat edilirse bu bütünlük bozulduğu için sperm boşalması gerçekleşmez. Sperm, idrar kesesi içine boşalır ve daha sonra idrar yapıldığında dışarı atılır. Ameliyat sırasında sinirler zedelenmediyse, penis sertleşmesi (ereksiyon) etkilenmeyeceği için cinsel birleşmede bir sorun olmasa da ejekülasyon olmayacaktır.

Sizde de birleşme sonrasında sperm görmeyişinizin nedeni budur.
X