Gündem Haberleri

  Sağlık Bakanlığı: Türkiye'de kanıtlanmış kuş gribi vakası yok

  A.A.
  01.01.2006 - 21:04 | Son Güncelleme:

  Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın 27 Aralık 2005'te Iğdır'ın Aralık İlçesi'nde kanatlı hayvanlarda “Avian İnfluenza” görüldüğü yönündeki açıklamasından sonra bakanlık olarak, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın bölgede aldığı önlemlere ilave olarak, bir dizi önlem alındığı belirtildi.

  Bu çerçevede ilk olarak, bir heyet oluşturulduğu ve bu heyetin aynı gün içinde bölgeye intikalinin sağlandığı ifade edilen açıklamada, ayrıca sağlık personeli ve halka yönelik gereken eğitim faaliyetlerinin yapıldığı ifade edildi.
  Bölgede, temaslılarda insan vakası tespit edilemediği belirtilen açıklamada, ancak Aralık ilçesinde kanatlı hayvanlara teması olan 9 kişiye tedbiren koruyucu ilaç verildiği bildirildi.

  Açıklamada, şunlar kaydedildi:

  “Bakanlığımızca oluşturulan ekip henüz bölgede iken, 31 Aralık 2005'te, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Çocuk Hastalıkları Kliniği'ne Viral Pnömoni ön tanısıyla 4 kardeşin yatırıldığı öğrenilmiştir. Söz konusu hastalar, Ağrı ilinin Doğubeyazıt İlçesi'nden müracaat etmişlerdir. Hastalanan kişilerin hastalandığı için kesilen tavuktan yedikleri bilgisi alınınca, Sağlık Müdürlüğü ekiplerince hastalardan gerekli numuneler alınmış ve bu numunelerin ileri tetkik için Refik Saydam Hıfzısıhha Enstitüsü Laboratuvarı'na gönderilmesi sağlanmıştır. Söz konusu numunelerin hızlı testlerle tetkiki başlatılmıştır. Bugün öğleden sonra aynı hastaneye yine Doğubeyazıt ilçesinden 2 vakanın daha intikal ettiği öğrenilmiştir.”

  Açıklamada, 30 Aralık 2005 itibariyle, tüm dünyada kanıtlanan insan vaka sayısının (kuş gribi) 142 olduğu, bunlardan 74'ünün ölümle sonuçlandığı kaydedildi.

  Tüm ölüm vakalarının, Vietnam, Endonezya, Tayland, Kamboçya, Çin gibi Güneydoğu Asya ülkelerinden bildirildiği ifade edilen açıklamada, hastalığın insandan insana geçtiği kanıtlanan vaka olmadığı, vakaların tümünün kanatlı hayvanlardan insana geçiş şeklinde olduğu ifade edildi.

  Türkiye'de kanıtlanmış insan kuş gribi vakası bulunmadığı vurgulanan açıklamada, konunun önemi açısından bölgedeki durumu daha ayrıntılı bir biçimde incelemek üzere, konunun uzmanlarından ve Bakanlık yetkililerinden bir heyetin daha oluşturulduğu bildirildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı