Gündem Haberleri

  Sağlık Bakanlığı ‘nefes aldırmıyor’

  Meltem ÖZGENÇ / ANKARA
  07.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Sigara yasağıyla ilgili yasa çıktığından beri televizyonlara yaklaşık 4 milyon lira ceza kesildiğini açıklayan RTÜK Başkanı, “Sigarayla ilgili raporların yüzde 90’ı Sağlık Bakanlığı’nın tespitleri. Bakanlık dedektif gibi” dedi.

  RTÜK Başkanı Davut Dursun, televizyonlardaki sigara ihlallerinin yüzde 90’ını, Sağlık Bakanlığı’nın tespit ederek kendilerine bildirdiğini açıkladı. Dursun, “Bakanlık, bu konuda dedektif gibi çalışıyor” dedi.

  RTÜK Başkanı Dursun, sigara yasası çıktığından beri televizyonlara 3 milyon 913 bin lira ceza kestiklerini bildirdi. Dursun, RTÜK’ün televizyonlara verdiği sigara cezalarının yargıya taşınmasıyla ilgili bir soruya da şu yanıtı verdi:

  Davalar henüz ortada

  “Mahkemelerden iki ayrı sonuç çıktı. Bir mahkeme Sigara Yasası öncesindeki prodüksiyonlarda buzlamaya gerek olmadığına karar verdi. Başka bir mahkeme ise yasanın bu konuda ayrım yapmadığına ve sigara görüntülerini buzlamayan kuruluşlara ceza verilmesi gerektiği yönünde karar bildirdi. Biz de konuyu Adalet Bakanlığı’na götürdük ve ‘kanun yararına bozma’ talep ettik ancak yanıt henüz gelmedi.

  Çiçek iyi

  Sağlık Bakanlığı, buzlama konusunda ayrım yapılmaması gerektiğini savunuyor. Açıkçası ben de hak verdim. Ayrıca sigarayla ilgili raporların yüzde 90’ı Sağlık Bakanlığı’nın tespitleri. Yani Bakanlık tam bir dedektif gibi çalışıyor. Buzlama yerine çiçek konması da hoşuma gitti.”

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı